Přibližme si nejvýznamnější Haškovo dílo, které je mnoha lidmi spojováno s ilustracemi Josefa Lady, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Kniha zůstává populární i 100 let po svém vzniku, a to i za hranicemi Česka. Co je hlavní příčinou její obliby?
William Shakespeare svou sváteční komedii Večer tříkrálový napsal pravděpodobně v roce 1601, tedy na vrcholu svých tvůrčích sil. Je to hra spjatá s oslavami, se svátečním „převráceným“ světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů. V roce 2005 měli diváci možnost vidět toto představení v rámci Letních shakespearovských slavností.
Seriál Arabela nás přivádí do podivuhodného světa pohádek. Čaroděj Rumburak prostřednictvím televizního vysílání mění jejich děj a pohádkové postavy v říši pohádek se mu musí přizpůsobit. Vypadá to, že pohádková říše zanikne, a tak se král se svými dcerami vydává do světa lidí, kde se princezna Arabela setkává s Petrem.
Kocourek Mikeš odešel z domova, protože se bál, že se na něj bude babička hněvat pro rozbitý krajáč. Koho na své cestě potkal a kdo se o něj postaral? To vám prozradí kreslený večerníček na motivy knížky Josefa Lady.
Broučci, česká klasika od Jana Karafiáta, oblíbená generacemi dětí i dospělých. Jak se Brouček narodil, ale i to, jak se seznamoval se světem, uvidíte v části černobílé pohádky z roku 1966.
Jiří Suchý se v pořadu Zadáno pro Semafor se svými prominentními hosty pokouší vystihnout a definovat pojem metafora, základní stavební kámen moderní české poezie. Kteří čeští autoři s ní pracovali a jakými způsoby? Podívejte se.
Jaroslav Hašek je obecně známý jako autor Švejka. Osudy této svérázné postavy za první světové války jsou populární v mnoha zemích světa. Vedle úspěšného románu ale Hašek napsal také řadu povídek, jejichž děj umisťoval do různých prostředí, zpravidla takových, která sám dobře znal. Povídka Ofsajd spojuje prostředí fotbalu a žurnalistiky.
Podívejte se na záznam představení z Žižkovského divadla k jubilejnímu výročí založení Divadla Járy Cimrmana. Představení je komponované jako psaní do nebe Ladislavu Smoljakovi, které je jednak osobní vzpomínkou Zdeňka Svěráka a také ukázkami připomíná slavné inscenace a osobnosti tohoto netradičního divadla.
Původ spisovatelky Boženy Němcové dodnes vyvolává řadu otázek. Hlavní z nich však zůstává, zdali má vůbec smysl, na výklad jejích děl totiž žádný vliv mít nebude. Více o názorech na hledání původu Boženy Němcové zhlédneme ve videu.
Oblíbené výrazy jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století Bohumila Hrabala "pábení a pábitelé" jsou předmětem diskuse hostů pořadu Historie.cs.
Jaroslav Hašek se brzy po krátkém pomaturitním intermezzu v bance Slavia začal živit psaním, a to bez ohledu na skutečnost, jaký život zrovna vedl. V roce 1909 se stal redaktorem časopisu Svět zvířat. Podívejme se na filmové ztvárnění Haškova "přijímacího pohovoru".
Během svého života se Jaroslav Hašek zabýval ledasčím. Některé jeho aktivity byly svázány se světem zvířat, konkrétně se psy. Podívejme se na ukázku z filmového zpracování Haškových životních osudů.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.