Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

U zavěšené knihy

Literární týdeník nejen o knižních novinkách

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

37 videí
Martin Reiner o díle Básník. Román o Ivanu Blatném
04:01

Martin Reiner o díle Básník. Román o Ivanu Blatném

Český spisovatel Martin Reiner se rozhodl podlehnout svému obdivu k Ivanu Blatnému. Napsal životopisný román, v němž mapuje život tohoto významného českého básníka. V reportáži Reiner hovoří o vzniku díla a seznamuje s místy a historkami, které se váží k životu Blatného.

Petra Hůlová: Macocha
08:25

Petra Hůlová: Macocha

Jsou tytéž osoby autorka a vypravěčka a je novela Macocha osobní zpovědí Petry Hůlové? Na tyto otázky a na mnohé další odpovídá literární teoretik a kritik Petr A. Bílek. Na knize oceňuje mimo jiné širokou jazykovou škálu a dynamičnost vyprávění.

Magnesia Litera za prózu 2015: Petr Stančík
01:48

Magnesia Litera za prózu 2015: Petr Stančík

Vítězem Magnesie Litery 2015 v kategorii Litera za prózu se překvapivě stal Petr Stančík se svou historickou detektivkou Mlýn na mumie. Knihu, která vypráví o pátrání po masovém vrahovi, krátce představuje sám její autor. Přiblíží nám i své inspirační zdroje.

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý
05:24

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý

Románové dílo Kvítek karmínový a bílý spisovatele Michela Fabera vypráví o osudu nevěstky Sugar a o viktoriánském Londýnu. Faber hovoří o procesu vzniku díla, inspiracích, které ho vedly k napsání románu, a o viktoriánské době jako o přelomové a moderní době. Jeho dílo je překladatelem Viktorem Janišem přirovnáno ke Jménu růže Umberta Eca.

Osobnost a dílo Staši Fleischmannové
09:52

Osobnost a dílo Staši Fleischmannové

Fotografka Staša Fleischmannová debutovala vzpomínkovým dílem "Vrstvami", které je nejen textovým svědectvím skoro celého století. V knize se nacházejí její fotografie a několik historických dokumentů, které zprostředkovávají čtenáři bližší pohled na popisovanou dobu. O životě autorky a jejím díle hovoří editor Tomáš Vrba a některá svědectví přináší rozhovor se samotnou Stašou Fleischmannovou.

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku
05:02

Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku

Český spisovatel Jiří Hájíček představuje svou další knihu s vesnickou tematikou. Jihočeskou trilogii završuje po románech Selský Baroko a Rybí krev povídkovým souborem Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku. Hájíček nám přečte ukázku z knihy a v reportáži hovoří jednak o nově vydané knize, jednak o umění psaní povídek.

Karel Šiktanc: Na Knížecí (Pražská preludia)
05:56

Karel Šiktanc: Na Knížecí (Pražská preludia)

Básnická sbírka Na Knížecí s podtitulem Pražská preludia od Karla Šiktance je inspirována Prahou, realitou a všedností. Básník vzpomíná na dobu, ve které se musel uchýlit k práci vrátného na tenisovém kurtu. Pokládá si velké životní otázky a prezentuje svůj názor na psaní poezie.

Osobnost a dílo Jiřího Koláře
10:14

Osobnost a dílo Jiřího Koláře

Jiří Kolář byl vyučený tesař. Preciznost, kterou uplatňoval ve svém řemesle, se podle literárního historika Vladimíra Karfíka projevuje i v Kolářových dílech, a to jednak ve vztahu ke slovu, jednak ke koláži. Historik umění Jiří Šetlík je toho názoru, že Kolářovo výtvarnictví a básnictví jsou nedílně spojené umělecké oblasti. Dále připomíná, že dílo tohoto slavného českého básníka má pozitivní ohlas nejen v Evropě, ale i v Americe.

Básník a hudebník J. H. Krchovský
05:13

Básník a hudebník J. H. Krchovský

V reportáži si představíme známého českého básníka a rockera J. H. Krchovského a jeho skupinu Krch-off band. Básník hovoří o tom, proč nechce předčítat své chystané básně a proč a za jakých okolností jeho poezie vznikala. Jak je možné, že ho jejich nepříliš konejšivý obsah konejší?

Spisovatelka Sofi Oksanenová
02:36

Spisovatelka Sofi Oksanenová

Finsko-estonská spisovatelka Sofi Oksanenová se věnuje ve všech svých knihách traumatu z okupace Estonska, nacistické i sovětské, a to v různých obměnách. Také se nezdráhá veřejně hovořit o minulosti Estonska nebo například o situaci na Ukrajině, ve které jasně čte rukopis KGB.

Herta Müllerová: Nížiny
07:13

Herta Müllerová: Nížiny

Motivy strachu, zranitelnosti, beznaděje a světa bez lítosti a sounáležitosti. O prozaickém díle Nížiny, které napsala rumunsko-německá spisovatelka a nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová, hovoří spisovatelka a překladatelka Radka Denemarková. Proč se autorka už nikdy nechce vrátit do své rodné vesnice?

Zlatá stuha: ročník 2014
03:32

Zlatá stuha: ročník 2014

Zlatá stuha je české ocenění za literaturu pro děti a mládež. Za rok 2014 získala významnou cenu v kategorii beletrie pro děti kniha Kosprd a Telecí Evy Papouškové a v kategorii literatura faktu pro děti a mládež se stala vítězkou kniha Krajiny domova Václava Cílka. Literatura faktu se v současné době stává čím dál oblíbenější, a tak není divu, že vzniká celá řada zajímavých děl, která jsou věnována dětskému nebo dospívajícímu čtenáři.

Poezie českých beatníků
03:40

Poezie českých beatníků

Americká beat generation ovlivnila literární tvorbu několika českých autorů. Mezi nejvýznamnější představitele české beatnické poezie patří Vladimíra Čerepková, Inka Machulková a Václav Hrabě. Tito tři čeští básníci se pravidelně scházeli v Poetické vinárně Viola, aby se mohli o své literární počiny podělit s publikem. Jak na zesnulé básnířky a básníka vzpomínají jejich přátelé a spolupracovníci?

Emil Hakl: Hovězí kostky
05:12

Emil Hakl: Hovězí kostky

Obraz Česka posledních třiceti let schovaný za metaforou hovězích kostek. Sbírka Hovězí kostky obsahuje jedenáct povídek, jednoho vypravěče a několik časových období. O knize hovoří v reportáži sám její autor Emil Hakl. Jak moc je jeho kniha autobiografická? A čemu je bude věnovat dál?

Věra Linhartová: Ianus tří tváří
09:44

Věra Linhartová: Ianus tří tváří

Tvorba a osobnost české spisovatelky a překladatelky Věry Linhartové jsou tématem rozhovoru se spisovatelem a performerem Jaromírem Typltem. Básnická tvorba nejtajemnější členky Šestatřicátníků není podle něj určena pouze úzkému okruhu čtenářů, kteří vyhledávají náročnější četbu, naopak považuje autorčino dílo i za zábavné a její práci se slovy za pokrokovou a zajímavou.

Magnesia Litera za poezii: ročník 2014
10:28

Magnesia Litera za poezii: ročník 2014

Tři básnické knihy soutěží o to, která z nich získá významné literární ocenění Magnesia Litera 2014. Které to jsou? A o čem hovoří? Dozvíme se také, jaké preference má porota při vybírání knih, aby mohly být nominované na Magnesii Literu za poezii. Členové poroty Simona Martínková Racková a Karel Piorecký prozradí i to, podle jakých kritérií a v jaké atmosféře se porota rozhoduje.

Život a dílo Kurta Vonneguta
03:57

Život a dílo Kurta Vonneguta

Jatka č. 5 a Snídaně šampiónů, to jsou snad nejznámější díla amerického spisovatele Kurta Vonneguta. Jeho život a dílo prezentuje krátká reportáž. Autor, který se díky svým povídkám, kritizujícím konzumní společnost a shrnujícím absurditu lidských vztahů, stal boháčem, si v sedmdesátých letech získal čtenáře po celém světě. Jeho jednoduchý jazyk, který ho tak odlišoval od ostatních autorů, si zamilovali lidé po celém světě. V mnoha státech se ocitl na seznamech zakázané literatury.

Ladislav Fuks očima Erika Gilka
03:09

Ladislav Fuks očima Erika Gilka

Spalovač mrtvol a Pan Theodor Mundstock, díla, která napsal známý český spisovatel Ladislav Fuks. Literární historik a kritik Erik Gilk vydal o Fuksovi práci pod názvem Vítěz i poražený: Prozaik Ladislav Fuks, v níž se zabývá autorovým dílem bez biografického srovnání. Namísto toho autora nahlíží skrz hlubší ponor do charakterů jednotlivých postav z jeho tvorby.

Poezie Zbyňka Hejdy
07:58

Poezie Zbyňka Hejdy

Český básník Zbyněk Hejda, který patřil v 60. letech minulého století k okruhu spisovatelů časopisu Tvář, je představen v reportáži několika svými blízkými. Která témata básník zpracovává a proč? V rozhovoru o něm a jeho díle hovoří nakladatel Robert Krumphanzl.

Nobelova cena za literaturu 2015: Alice Munroová
04:29

Nobelova cena za literaturu 2015: Alice Munroová

V roce 2013 získala kanadská spisovatelka Alice Munroová Nobelovu cenu za literaturu. O jejích povídkách a dalších kanadských spisovatelích hovoří v reportáži profesor literatury Petr A. Bílek, odbornice na kanadskou literaturu Klára Kolínská a překladatelka Alena Jindrová. Koho z kanadských autorů by ráda viděla na pultech českých knihkupectví?

Probíhá načítání