04:26
Český spisovatel Josef Škvorecký, žijící od konce šedesátých let v Kanadě, a překladatel Paul Wilson hovoří o některých aspektech Škvoreckého románu Příběh inženýra lidských duší.
V reportáži hovoří překladatel Bretonova a Soupaultova díla Magnetická pole Petr Král. Následuje rozhovor se spisovatelem Jaromírem Typltem o časopisu Analogon a o uměleckém směru surrealismu.
Shakespearolog, profesor anglistiky a překladatel Martin Hilský hovoří o svých prvních překladech, důležitosti rukopisu překladatele, osobním vkladu překladatele do díla, aktualizaci a obtížnosti překladu.
Dvorní překladatelka Bulgakovových děl Alena Morávková představuje v reportáži osud překladu románu Mistr a Markétka. Současně je prezentováno nově vydané dílo Deníky Mistra a Markétky, které mimo jiné provází i zmíněným románem.
Italský dramatik Dario Fo, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1997, se ve hře Náhodná smrt anarchisty zaměřil hlavně na policii a její praktiky, které jsou často motivovány svérázným výkladem zákona. I když jsou některé závažné problémy prezentovány v humorné nadsázce, nakonec nutí k zamyšlení. Režisér Pavel Ondruch se ujal inscenace pro Těšínské divadlo roku 2010.
Vybraná pasáž z pořadu Jak cestoval Franz Kafka nás bere do Želíz, obce ve Středočeském kraji, v níž Franz Kafka pobýval poprvé v roce 1902. Proč se do penzionu Stüdl vracel? A jak tehdy penzion vypadal? Kromě toho se v závěru videa dozvídáme, jak se Kafka v roce 1919 seznámil s Julií Vohryzkovou, dcerou správce vinohradské synagogy, a jak dopadla žádost o její ruku. V důsledku této události pak vznikl slavný Dopis otci.
Během svého bájeslovného života vykonal prý Herkules dvanáct proslulých prací, z nichž pátá – vyčistění Augiášova chléva – se stala roku 1954 námětem hry Friedricha Dürrenmatta Herkules a Augiášův chlív. I když autor nabízí divákům zábavnou satiru a smích (dokonce výsměch), hra obsahuje hluboký myšlenkový rozměr: ve věku chaosu a pokrytectví moci se nedokáže prosadit ani takový hrdina, jakým byl Herkules. Inscenace pro Divadlo na Vinohradech se v roce 2007 ujal filmový a divadelní režisér Jaroslav Brabec, který do hlavní role obsadil Oldřicha Vlacha.
Vybraná pasáž z pořadu Studio 6 u příležitosti výročí narození Dante Alighieriho uvádí tohoto florentského básníka a politika druhé poloviny 13. století, který je považován za otce moderní italštiny. Historik Jan Stejskal představuje nejen autora, ale i jeho nejznámější dílo Božská komedie, jehož věhlas přetrvává dodnes. Proč musel strávit větší část svého života v exilu mimo svou milovanou Florencii? Jakou roli v jeho díle hrají křesťanské a antické symboly?
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.