Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Tresty v Čechách

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 6

Tresty v Čechách: Jan Jesenius

24:44

Tresty v Čechách: Jan Jesenius

Jedním z 27 popravených představitelů stavovské opozice v červnu 1621 na Staroměstském náměstí byl i lékař a rektor pražské univerzity Jan Jesenius. Čím si autor první veřejné pitvy v českých zemích vysloužil nepřízeň Habsburků a proč dostal hrdelní trest? Může být člověk popraven za to, že je ve své době odlišný? Nebo když je ve špatný čas na špatném místě?

Tresty v Čechách: Jan Janeček

23:53

Tresty v Čechách: Jan Janeček

Poslední veřejná poprava v Čechách, nepočítáme-li ty exemplární po druhé světové válce, proběhla na počátku sedmdesátých let devatenáctého století. Popraveným byl obávaný loupežný vrah Jan Janeček, který byl ve své době populárním tématem článků, kreseb a letáků. Svoji zmínku má i v Haškově Švejkovi. Čím se živí kat, když zrovna není koho popravovat? A jak soudnictví změnila média?

Tresty v Čechách: Olga Hepnarová

25:19

Tresty v Čechách: Olga Hepnarová

Olga Hepnarová v roce 1973 usmrtila osm nevinných lidí. Dnes bychom její čin označili pravděpodobně za teroristický. Co když ale byla psychicky nemocná? To se už dnes nedozvíme, protože Hepnarová se stala poslední popravenou ženou v Čechách.

Tresty v Čechách: Jan Polák

24:13

Tresty v Čechách: Jan Polák

V polovině osmnáctého století, v době vlády Marie Terezie, se v Jistebnici v jižních Čechách objevila krev v kravském mléce. Dnes si ji dokážeme rozumově vysvětlit, ale tenkrát? Stačí jednoduchá linka: fáma, nařčení, uvěznění a vina spočine na obecním pasákovi. V éře osvícenství se zde hledá „ďáblovo znamení“ a vyšetřování spěje k jednomu z posledních čarodějnických procesů.

Tresty v Čechách: Šimon Abeles

25:15

Tresty v Čechách: Šimon Abeles

Na konci sedmnáctého století došlo v Praze k vraždě židovského chlapce Šimona Abelese. Jeho druhý pohřeb v Týnském chrámu byl velkolepou barokní podívanou a účastnilo se ho mnoho představitelů šlechty. Zavraždil ho jeho vlastní otec za to, že se chtěl nechat pokřtít? Jak to, že byl pohřben dvakrát? A jak se vyšetřuje zločin v době barokní? A jak se "vyrábí" světec? Zvlášť když rozpoutal antisemitské vášně. Šlo o vraždu nebo o jezuity vykonstruovaný proces? A který další žid byl během procesu pohřben v katolickém kostele?

Tresty v Čechách: Ludvík Lorecký ze Lkouše

23:32

Tresty v Čechách: Ludvík Lorecký ze Lkouše

V šestnáctém století byl brutálně zavražděn šlechtic Ludvík Lorecký ze Lkouše a jeho malí synové. Obviněných z řad utiskovaných poddaných bylo hned několik. Jak probíhalo vyšetřování? Podařilo se usvědčit pachatele? Co je to ordál? Co to je zrcadlový trest? Podívejte spolu s profesorem Eduardem Maurem na podrobnosti jednoho slavného soudního případu, jednoho z nejkrutějších činů poddaných vůči pánům v českých dějinách.

Probíhá načítání