25:19
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.
V divadelní hře Fidlovačka zazněla roku 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Od počátku tato píseň publikum zaujala a začala stále více pronikat mezi lid. Byla snadno zapamatovatelná, svou melodikou připomínala lidové písně a opěvovala českou zem jako domov, což působilo zvláště silně v dobách národní nesvobody. V průběhu doby se samozřejmě objevila kritika a také parodie na text písně, ale historie ukázala, že píseň je nadčasová a v srdcích lidí si našla pevné místo.
Olga Hepnarová v roce 1973 usmrtila osm nevinných lidí. Dnes bychom její čin označili pravděpodobně za teroristický. Co když ale byla psychicky nemocná? To se už dnes nedozvíme, protože Hepnarová se stala poslední popravenou ženou v Čechách.
S výstavbou přehrad na Vltavě ve 20. století došlo k zániku řady obcí. Stát musel proto řešit otázku náhradního bydlení pro ty, jejichž dosavadní dům se nacházel v oblasti, která byla zaplavena. Při poválečné výstavbě Vltavské kaskády byly lidem nabízeny dvě možnosti: buď dostali finanční náhradu, nebo si nechali dům od státu postavit. To však mělo své ale…
Zamyšlení nad zásadními geopolitickými změnami světa a historickými milníky v průběhu 20. století.
V roce 1918 začala existovat samostatná Československá republika, náš první moderní stát. Cestu za jejím vznikem zahájil Tomáš Garrigue Masaryk 6. července 1915, když se na 500. výročí upálení Jana Husa přihlásil k jeho odkazu. Blížící se milénium smrti svatého Václava přineslo první republice otázku, jak se s oběma tradicemi, husovskou i svatováclavskou, vypořádat. A ke které z nich se nový stát má hlásit?
Jak by asi vypadalo zpravodajství České televize v roce 1938? Ukázku „rekonstrukce" vysílání na téma mnichovské dohody zhlédneme ve videu. Reportér v Mnichově nás informuje o tom, jak vypadal příjezd jednotlivých signatářů mnichovské dohody a zástupců československé delegace, která nakonec k jednání nebyla přizvána.
12 754
716
4 325
1 206
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.