Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Studio ČT24

Aktuální rozhovory na aktuální témata v ČR i ve světě

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Demografický vývoj v České republice
09:05

Demografický vývoj v České republice

Rozhovor o demografických údajích české populace s vedoucí Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Expertka vysvětluje význam a využití demografických dat pro společnost.

Káva a kakao v Jižní Americe
08:20

Káva a kakao v Jižní Americe

Rozhovor s cestovatelem Jiřím Jílkem nejen o plantážním zemědělství kávy a kakaa v Jižní Americe, ale také o potomcích Čechů v Uruguayi.

Generál Alois Eliáš
01:44

Generál Alois Eliáš

Generál Alois Eliáš, hrdina první světové války, protektorátní ministr a významný představitel československého odboje. Byl popraven nacisty v roce 1942. Seznamte se blíže s jeho životními osudy.

Řešení tzv. české otázky
07:33

Řešení tzv. české otázky

Český národ měl po vítězné válce jako takový přestat existovat. Seznamte se s plány nacistů k řešení tzv. české otázky...

Československá měnová reforma 1953
07:35

Československá měnová reforma 1953

Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.

Lustrační zákon
08:11

Lustrační zákon

Lustrační zákon účinný od 5. listopadu 1991 kontroluje činnost žadatelů o příslušný post před rokem 1989 a jeho snahou je omezit působení bývalých komunistických funkcionářů ve vrcholné politice. Podařilo se to?

Kauza Nagyová
02:09

Kauza Nagyová

Byla to asi nejrozsáhlejší policejní kauza české politiky. Detektivové při ní zasahovali na významných místech, třeba na Úřadu vlády. Zjistili například, že přítelkyně premiéra Nečase nechala odposlouchávat jeho manželku. Kauza Nagyová způsobila konec Nečasovy vlády.

Expedice Lambaréné
08:50

Expedice Lambaréné

Skupina osmi československých studentů se v lednu 1968 vydala na expedici do slavné nemocnice Alberta Schweitzera v gabonském Lambaréné. Tatrou 138 měli dovézt zdravotnický materiál až do tohoto vzdáleného místa v Africe. Na své devítiměsíční cestě měli možnost pozorovat vývoj politické situace u nás. Jak se o okupaci dozvěděli? A jak celá cesta nakonec dopadla?

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

6 námětů

Pracovní listy

22 pracovních listů Další listy

Československý odboj: Alois Eliáš

Pracovní list k námětu do výuky Československý odboj, který je součástí vybrané kapitoly Druhá světová válka. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Pracovní list: Jak slavíme 17. listopad

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Prohlubuje znalosti spojené s událostmi listopadu 1989 a pojednává o současném způsobu slavení 17. 11.

Metodika: Jak slavíme 17. listopad

Metodický komentář pro učitele 2. stupně a střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Jak slavíme 17. listopad.

Pracovní list: Apollo 11 - Průběh letu na Měsíc

Pracovní list č. 1 ke kolekci Apollo 11: Člověk vstupuje na Měsíc
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
25 minut
Probíhá načítání