svatovaclavska-tradice

Svatý Václav: Svatováclavská tradice v běhu času

Patron národa českého, světec, ke kterému se dodnes upínáme v těch nejtěžších chvílích, stejně jako to kdysi dělal Karel IV i T. G. Masaryk. Svatý Václav. Jeho vnímání ale nebylo vždycky tak jednoznačné. Máme pro vás unikátní záběry z oslav svatováclavského milénia v roce 1929. Jak se Československo postavilo ke svým dvěma odlišným tradicím? Husovské a svatováclavské? Právě milénium bylo příležitostí ke smíření obou. Pak ale přišla druhá světová válka…

Svatý Václav

Nacistická propaganda pak postavu svatého Václava zneužila jako berličku pro okupaci Československa. Jak? I to si povíme. A jak se s tím po roce 1945 Češi vyrovnali a proč tak horlivě spojovali svatého Václava s pravoslavným východem? Svatý Václav by se určitě divil, k jakým cílům bylo jeho jméno zneužito po Vítězném únoru a proč se do popředí zájmu dostává jeho bratr a vrah, Boleslav. Potřeby a cíle mocných ohýbají tradice i po komunistickém puči. Připomeňme si příběh Václavského náměstí i legendu o svatém Václavovi, jak se nám, navzdory běhu času, zachovala dodnes. A pak se můžeme vrhnout na pracovní list. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Svatováclavská tradice

Tento pracovní list je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.
Časová náročnost:
25 minut

Pracovní list: Palladium není jen obchodní centrum v Praze

Tento pracovní list je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.
Časová náročnost:
20 minut

Svatováclavský kult

Text k tématu svatováclavského kultu vhodný pro žáky druhého stupně základní školy a studenty střední školy. Tento materiál je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.

Koleda: Dobrý král Václav

Text na téma koledy o svatém Václavovi je vhodný pro žáky druhého stupně základní školy a studenty střední školy. Tento materiál je součástí námětu Svatý Václav z vybrané kapitoly 28. září: Odkaz svatého Václava.

Okruhy

Svátek svatého Václava slavíme jako Den české státnosti. Jaká byla životní a politická cesta knížete Václava? Proč se stal světcem, patronem české země, symbolem kulturním i společenským? Jaká byla…

Dějepis
4 0 0

ČT edu nejsou pouze videa

857

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání