Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Šikulové

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 76

Pokus: Výroba slunečních hodin

03:21

Pokus: Výroba slunečních hodin

Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.

Výroba přesýpacích hodin

04:40

Výroba přesýpacích hodin

Lidé sledovali opakující se události v přírodě a podle nich určovali přibližně čas. Přesýpací hodiny jsou jedním z možných způsobů měření času a my si je můžeme vyrobit doma. K jejich výrobě potřebujeme dvě stejné zavařovací sklenice, víčko, nůžky, provázek, tavící pistoli, šídlo a jemný písek. Ukážeme si také, jak přesýpací hodiny kalibrovat.

Pokus: Jak nadnáší sůl

02:01

Pokus: Jak nadnáší sůl

Je snazší plavat ve sladké nebo ve slané vodě? Která více nadnáší? Vyzkoušíme si to jednoduchým pokusem s vajíčkem. Potřebujete nádobu s vodou, fix, vajíčko, sůl. Jak se asi lidé cítí, když se koupou v Mrtvém moři? Ukážeme vám to!

Pokus: Měření hlasitosti

01:29

Pokus: Měření hlasitosti

Jednoduchým pokusem si ukážeme, že zvuk dokáže „roztančit“ kousky papíru. Budou vibrovat tím více, čím bude zvuk hlasitější. K pokusu potřebujete misku, plastovou fólii, gumičku, přehrávač a ústřižky, nejlépe hedvábného, papíru.

Pokus: Inverze

05:57

Pokus: Inverze

Jak vzniká inverze a co to je? Pokusem si ji spolu s badateli z laboratoře Rocket Science předvedeme. Potřebujeme k němu dvě sklenice, studenou vodu, varnou konvici, potravinářské barvivo žluté a modré a kousek tvrdého papíru.

Pokus: Kouzelná plechovka

02:07

Pokus: Kouzelná plechovka

Každý z nás by chtěl umět kouzlit. Jenomže všechna kouzla jsou založena na iluzi. Ne nadarmo se také říká „iluzionista“. Dnes si předvedeme, jak udělat kouzlo s plechovkou. Potřebujeme k němu plechovku, sklenici s vodou, špendlíky a vatu. Zkuste si ho také!

Pokus: Hustota studené vody

04:05

Pokus: Hustota studené vody

Pokus s ledem nám ukazuje, že studená a teplá voda má různou hustotu. Potřebujete teplou a studenou vodu, sklenici, vodové barvy, tvořítko na led a olej. Zkuste si, zda se vám pokus povede stejně jako dětem.

Pokus: Cesta za světlem

01:13

Pokus: Cesta za světlem

Světlo patří k základním podmínkám pro život. Dnešním pokusem si ukážeme, jak rostliny dokážou za světlem putovat. Potřebujete upravenou papírovou krabici podle návodu, misku se zeminou a hrách. Přejeme vám, abyste si cestu za světlem dokázali vždycky najít také.

Pokus: Jak nevylít sklenici

02:49

Pokus: Jak nevylít sklenici

Do plné sklenice vody budeme postupně přidávat mince. Přeteče voda přes okraj? Kolik se vejde mincí do sklenice? Můžete předem i odhadovat. Potřebujete jen sklenici, vodu, mince a tácek. Vysvětlení tohoto jevu se také dozvíte, podívejte se.

Pokus: Obarvení květiny

01:53

Pokus: Obarvení květiny

Víme, že rostliny potřebují ke svému životu vodu. Pijí jako lidé? Jednoduchý pokus s obarvením karafiátu nám ukáže, jak voda putuje rostlinou. Potřebujeme vodu, bílý karafiát a barevný inkoust nebo potravinářské barvy. A víte, který spisovatel se jmenoval stejně jako naše dnešní květina?

Pokus: Silák hrách

01:08

Pokus: Silák hrách

Není to omyl? Je hrách skutečně silák? Udělejme si jednoduchý pokus. Připravte si hrách, sádru, průhledný kelímek a vodu. Podívejte se na video, postupujte podle něj a pak se budou dít věci!

Pokus: Vznášedlo z CD

02:56

Pokus: Vznášedlo z CD

Vyrobte si vznášedlo! To je dopravní prostředek, který používá i armáda. Pohybuje se na vzduchovém polštáři. Potřebujete: CD, gumový nafukovací balónek, tavicí pistoli, brusný papír a víčko od PET lahve.

Načíst další videa
Probíhá načítání