Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Na vlně první republiky

Vzdělávací cyklus o tomto období naší historie

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

8 videí
Počátky zvukového filmu u nás
01:19

Počátky zvukového filmu u nás

Po skončení první světové války u nás byla založena řada produkčních filmových společností. Nejvýznamnější byla společnost AB Miloše Havla. Miloš Havel také produkoval první zpravodajský filmový týdeník u nás a stal se pro českého diváka objevitelem zvukového filmu.

Móda první republiky
00:50

Móda první republiky

Praha byla za první republiky centrem módy. V této krátké ukázce se dozvíte, kdo udával trend a jak se móda vlivem civilismu proměnila.

Architektonická proměna Prahy za první republiky
02:13

Architektonická proměna Prahy za první republiky

Ukázka popisuje architektonickou proměnu Prahy v moderní město v éře první republiky.

Konec němého filmu v Čechách
01:20

Konec němého filmu v Čechách

Krátká ukázka popisuje rozmach zvukového filmu za první Československé republiky.

Adolf Loos a Müllerova vila
03:45

Adolf Loos a Müllerova vila

V pražských Střešovicích vyrostla v letech 1928–1930 neobvyklá vila podle návrhu již tehdy známého architekta Adolfa Loose. Vila navržená pro rodinu stavitele Františka Műllera je skvělou ukázkou světové architektonické avantgardy, a to v duchu funkcionalismu. Podívejte se dovnitř společně se Zdeňkem Lukešem.

Filmové hvězdy první republiky
07:25

Filmové hvězdy první republiky

První republika, to byly také moderní filmové ateliéry AB Barrandov podnikatele Miloše Havla. Díky filmům, které zde vznikly, se také zrodily nové filmové celebrity. Vlasta Burian se proslavil se svými komediemi nejen u nás, ale i v Německu. Rovněž Hugo Haas tu natočil řadu filmů. Jiří Voskovec a Jan Werich v ateliérech natočili např. film Hej rup, který humornou formou popisoval potíže českých občanů s ekonomickou krizí.

Národnostní otázka v Československu
01:39

Národnostní otázka v Československu

Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.

Umělecké směry v literatuře za první republiky
02:04

Umělecké směry v literatuře za první republiky

V ukázce hovoří profesor Pavel Janoušek o nových uměleckých směrech, které se v Čechách objevily mezi dvěma světovými válkami: proletářském umění, poetismu a surrealismu. První z nich reaguje na hrůzy první světové války, následující jsou plní klaunů a komediantů.

Náměty k výuce

1 námět

Pracovní listy

4 pracovní listy

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ a pro SŠ: Směry dvacátých let

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty střední školy, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na umělecké směry v literatuře 20. let 20. století. Pokud nevíte, co je to proletářská poezie nebo poetismus, podívejte se na video a vraťte se k pracovnímu listu později.

Pracovní list pro 2. stupeň ZŠ: Vítězslav Nezval

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na rozbor básně významného autora - Vítězslava Nezvala.

Pracovní list pro SŠ: Vítězslav Nezval I

Pracovní list pro studenty střední školy, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na významného autora Vítězslava Nezvala a rozbor jeho básně.

Pracovní list pro SŠ: Vítězslav Nezval II

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty střední školy, který ověří vaše znalosti české meziválečné poezie. Zaměříme se na rozbor básně Vítězslava Nezvala.
Probíhá načítání