02:04
V ukázce hovoří profesor Pavel Janoušek o nových uměleckých směrech, které se v Čechách objevily mezi dvěma světovými válkami: proletářském umění, poetismu a surrealismu. První z nich reaguje na hrůzy první světové války, následující jsou plní klaunů a komediantů.
01:39
Československo bylo od svého vzniku mnohonárodnostním státem. Žili zde Češi, Slováci, Němci, Maďaři a další menšiny. Časem se ovšem začaly projevovat autonomistické tendence jednotlivých národů, zejména sudetských Němců a Slováků.
07:25
První republika, to byly také moderní filmové ateliéry AB Barrandov podnikatele Miloše Havla. Díky filmům, které zde vznikly, se také zrodily nové filmové celebrity. Vlasta Burian se proslavil se svými komediemi nejen u nás, ale i v Německu. Rovněž Hugo Haas tu natočil řadu filmů. Jiří Voskovec a Jan Werich v ateliérech natočili např. film Hej rup, který humornou formou popisoval potíže českých občanů s ekonomickou krizí.
03:45
V pražských Střešovicích vyrostla v letech 1928–1930 neobvyklá vila podle návrhu již tehdy známého architekta Adolfa Loose. Vila navržená pro rodinu stavitele Františka Műllera je skvělou ukázkou světové architektonické avantgardy, a to v duchu funkcionalismu. Podívejte se dovnitř společně se Zdeňkem Lukešem.
01:20
Krátká ukázka popisuje rozmach zvukového filmu za první Československé republiky.
02:13
Ukázka popisuje architektonickou proměnu Prahy v moderní město v éře první republiky.
00:50
Stručná ukázka přibližuje módní trendy, které byly populární v době první Československé republiky.
01:19
Po skončení první světové války u nás byla založena řada produkčních filmových společností. Nejvýznamnější byla společnost AB Miloše Havla. Miloš Havel také produkoval první zpravodajský filmový týdeník u nás a stal se pro českého diváka objevitelem zvukového filmu.