Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Na cestě

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 59

Vietnam: výroba porcelánu a hedvábí

03:48

Vietnam: výroba porcelánu a hedvábí

Výroba tradičního porcelánu a hedvábí v dnešním Vietnamu. Představíme si tradici, kterou ovlivnilo více než 1000 let čínské nadvlády nad Vietnamem. Ve 13. století přivezl porcelán do Evropy Marco Polo a Evropa se od té doby snažila jeho kvalitu napodobit. Dnes může z porcelánu obědvat každý. Hedvábné látky té nejvyšší kvality se vyrábějí pomocí pro nás už archaických metod, na jejichž počátku jsou výměšky závitků bource morušového.

Pustevny a Radhošť

03:11

Pustevny a Radhošť

Pustevny leží v nadmořské výšce 1018 metrů nedaleko nejznámější hory Moravskoslezských Beskyd, Radhoště. Rázovité srubové stavby vytvořil slovenský architekt Dušan Jurkovič. V návrzích budov v secesním slohu dbal přísně na to, aby budily dojem slovanské lidové architektury. Na vrcholu Radhoště stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje a sousoší obou věrozvěstů.

Po jihokorejském Pusanu

24:07

Po jihokorejském Pusanu

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po největším jihokorejském přístavu k ocelovým velikánům moří, na ochutnávku syrových ryb, do nekonečných pater prosklených mrakodrapů i za papírovými střevíčky pro štěstí. Vydejte se s námi do země, která skýtá tisíce možností.

Na cestě po Českém Švýcarsku

11:15

Na cestě po Českém Švýcarsku

Podívějte se do podivuhodného světa skalních věží, mostů a bran, na nejvyšší českou stolovou horu i do mlýna, kde se skrývala pyšná princezna.

Telč

03:29

Telč

V tomto díle pořadu Na cestě se vydáváme do Telče, renesanční perly, která byla v roce 1992 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Valašsko, Vizovice, slivovice

03:36

Valašsko, Vizovice, slivovice

Odkud vlastně pocházejí Valaši, předkové obyvatel tohoto rázovitého kraje? Na jihu Valašska se nachází vizovický zámek, neprávem opomíjená kulturní památka, ale známější jsou Vizovice přece jen díky svému tekutému stříbru, slivovici.

Dolňácko

07:17

Dolňácko

Kde hledat kulturní a duchovní kořeny naší země? Nejspíš tam, kam vedla misie bratří Cyrila a Metoděje ze Soluně, do centra Velkomoravské říše. Cesta Dolňáckem, úrodným krajem Dolnomoravského úvalu, nás zavede na soutěž sekáčů pod zámkem Buchlov, dále do komunistického vězení pro politické vězně v Uherském Hradišti, do skanzenu v Modré nebo do Velehradu, jednoho z nejvýznamnějších náboženských center Evropy.

Český ráj a český granát

04:10

Český ráj a český granát

Podíváme se do Českého ráje, kde se odpradávna těží české granáty, zkamenělé kapky krve bohů a nerostný symbol Království českého. Navštívíme i Turnov, kde se granáty zpracovávají a zasazují do dechberoucích šperků. I dnes závisí spousta téhle mravenčí práce na lidských rukách a lidských očích.

Šumavské slatě

02:04

Šumavské slatě

Šumavská rašeliniště (slatě) vznikla na přelomu poslední doby ledové a doby meziledové a jsou biotopem pro specifické druhy rostlin včetně masožravých. Navštívíme Chalupskou a Jezerní slať, dále Horskou Kvildu, jednu z nejvýše položených obcí v Česku, kde se ve středověku rýžovalo zlato.

Sokolnictví v Lednici

01:49

Sokolnictví v Lednici

Podíváme se do Lednického parku, kde zrovna probíhá vystoupení s dravci. Dozvíme se něco o historii sokolnictví i o jeho současném pojetí v podobě záchrany zraněných dravých ptáků a jejich přípravy na život ve volné přírodě.

Kanárské ostrovy: Fuerteventura

02:02

Kanárské ostrovy: Fuerteventura

Ostrov Fuerteventura se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody v krajině. V minulosti byla spotřebována spousta dřeva na stavbu budov, odlesnění zesílilo erozi, a proto má ostrov, tak jako mnoho jiných, problém se zadržováním vody v krajině. Některá údolí se ale po dešti zazelenají. Kde berou obyvatelé pitnou vodu? A jak by se tento problém mohl vyřešit?

USA: Los Angeles

02:22

USA: Los Angeles

Los Angeles neboli zkráceně L. A. je po New Yorku druhým největším a nejlidnatějším městem Ameriky, zdejší metropolitní oblast má přibližně 10 milionů obyvatel. Město je centrem filmového průmyslu a láká všechny, kteří se snaží "dobýt Hollywood". Vítejte ve výkladní skříni amerického západu.

Načíst další videa
Probíhá načítání