Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Mimořádné pořady ČT24

Mimořádné zpravodajství

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Válka v Jugoslávii
15:43

Válka v Jugoslávii

Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.

Rozpad Jugoslávie
02:41

Rozpad Jugoslávie

Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.

Ztráta Podkarpatské Rusi
05:39

Ztráta Podkarpatské Rusi

Území Podkarpatské Rusi bylo součástí Československa v letech 1919–1939. Po 2. světové válce ale SSSR vzneslo nárok na toto území, což bylo v rozporu se záměrem prezidenta Edvarda Beneše obnovit Československo v jeho předmnichovských hranicích. Okolnosti této územní změny komentuje historik David Svoboda.

Protektorát Čechy a Morava
03:48

Protektorát Čechy a Morava

Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.

Hongkong: Demokracie v poločase
15:00

Hongkong: Demokracie v poločase

22 let po návratu pod čínskou správu zmítají Hongkongem protesty. Začaly v červnu 2019 kvůli kontroverznímu extradičnímu zákonu a přerostly do širšího protivládního hnutí, odmítnutí čínského politického systému. Proti policejní brutalitě protestují statisíce lidí. Hnacím motorem jsou studenti.

Oslava 28. října na Vítkově
04:34

Oslava 28. října na Vítkově

28. říjen je náš nejvýznamnější státní svátek. V pietním aktu u příležitosti oslav 99. výročí vzniku samostatného Československa u Národního památníku na pražském Vítkově prezident Miloš Zeman a veřejní činitelé položili věnce u hrobu neznámého vojína a uctili tak památku bojovníků za existenci Československa.

Průběh bitvy na Bílé hoře
10:52

Průběh bitvy na Bílé hoře

O existenci bitvy na Bílé hoře ví většina z nás od základní školy. V následujícím videu se ale dozvíte, jak vypadala tehdejší vojska i výzbroj a s vojenským historikem projdete animaci bitvy téměř minutu po minutě.

Apollo 11: Zpátky na Měsíc
47:45

Apollo 11: Zpátky na Měsíc

V roce 2019 uplynulo 50 let od přistání prvního a 47 let od přistání posledního člověka na Měsíci. Bylo jich celkem 12, všichni Američané. Ti se chtějí na Měsíc vrátit, nejsou však jediní. Jak si aktuálně jednotlivé státy vedou? Čeho, kdo a kdy chce dosáhnout? Co nám může Měsíc nabídnout i jaké problémy nám může pobyt na Měsíci způsobit? Jaká je budoucnost kosmonautiky? Jak vzdálená je člověku cesta na Mars? Na otázky Daniela Stacha z vědecké redakce odpovídají odborníci na kosmonautiku Dušan Majer a Michal Václavík. Speciál ČT je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání na Měsíci.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

Pracovní listy

19 pracovních listů Další listy

Všední dny v Protektorátu: Protektorát

Pracovní list k námětu do výuky Všední dny v Protektorátu, který je součástí vybrané kapitoly Druhá světová válka. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
15 minut

Pracovní list: Jak slavíme 28. říjen

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Prohlubuje znalosti spojené se způsobem slavení 28. října.

Metodika: Jak slavíme 28. říjen

Metodický komentář pro učitele 2. stupně a střední školy. Jde o doplňkový materiál k pracovnímu listu Jak slavíme 28. říjen.

Pracovní list: Zpátky na Měsíc

Pracovní list ke kolekci Zpátky na Měsíc
Stáhnout Náhled Časová
náročnost:
45 minut
Probíhá načítání