Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Dějiny udatného českého národa

#

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 112

Jezuité a český jazyk

02:43

Jezuité a český jazyk

Byli jezuité opravdu největší nepřátelé českých knih a páter Koniáš ten nejhorší z nich, jak se traduje? V animovaném videu si přiblížíme nástup rekatolizace v českých zemích, pálení českých knih, činnost jezuitů a zakládání knihoven. Pozornost si zaslouží i působení Bohuslava Balbína.

Slavné osobnosti naší historie

02:35

Slavné osobnosti naší historie

Poslední díl seriálu, ve kterém se Český lev ohlíží za českou historií a připíjí si na budoucnost našeho národa s nejslavnějšími osobnostmi našich dějin.

Sametová revoluce

02:42

Sametová revoluce

V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.

Československá osmdesátá léta

02:41

Československá osmdesátá léta

V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra totalitního režimu v Československu v sedmdesátých a osmdesátých letech, vývoj od tvrdého režimu s tajnou policií až po totální krach ideologie na konci této éry.

Normalizace

02:44

Normalizace

Po srpnu roku 1968 nastává v Československu období normalizace, během kterého dochází k represivním opatřením. Jak to u nás vypadalo a kdo byl Jan Palach?

Pražské jaro

02:41

Pražské jaro

S nástupem Alexandera Dubčeka nastává Pražské jaro, období demokratizace společnosti. V srpnu 1968 však do Československa vpadnou vojska Varšavské smlouvy.

Šedesátá léta

02:44

Šedesátá léta

V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno uvolňování poměrů v Československu v šedesátých letech 20. století, které se projevilo v kultuře a umění.

Padesátá léta v ČSR III.

02:43

Padesátá léta v ČSR III.

V animované ukázce je zachycena doba, kdy byl prezidentem Antonín Zápotocký a proběhla měnová reforma. Zároveň se ale podařilo dosáhnout úspěchů na poli umění a vědy. Svět zaujala československá expozice na výstavě Expo 58, Jaroslav Heyrovský získal Nobelovu cenu za chemii a Jiří Trnka a Karel Zeman začali točit animované filmy.

Padesátá léta v ČSR II.

02:43

Padesátá léta v ČSR II.

V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život v 50. letech v ČSR, a to jak budování socialismu, tak emigrace či poslech zahraničního rozhlasu.

Padesátá léta v ČSR I

02:44

Padesátá léta v ČSR I

V animované ukázce je zachyceno převzetí moci komunisty v roce 1948 a budování socialismu spojené s politickými procesy, kolektivizací, znárodňováním a pronásledováním odpůrců režimu.

Osvobození Československa

02:44

Osvobození Československa

V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno osvobození Československa ruskou a americkou armádou, pražské povstání a politický poválečný vývoj – Benešovy dekrety a přijetí demise ministrů v roce 1948.

Protektorát

02:45

Protektorát

V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.

Načíst další videa
Probíhá načítání