Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Dějiny udatného českého národa

Animovaný seriál, který vychází ze stejnojmenné knihy L. Seifertové

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

Lovci mamutů
02:43

Lovci mamutů

Oblíbenou pochoutkou v době ledové byli mamuti, kteří svým masem dokázali nasytit celou rodinu. Jaké nástroje a schopnosti byly potřeba k jejich ulovení v krutých podmínkách zimy?

Vznik zemědělství
02:43

Vznik zemědělství

Když skončí doba ledová a mamuti odchází na sever, hledají pravěcí lidé potravu jinde. S teplejším klimatem se objevují nové možnosti a vzniká primitivní zemědělství.

Začátek používání kovů
02:43

Začátek používání kovů

Pravěcí lidé postupně opouští kamenné nástroje a objevují výhody kovů – bronzu a železa. S příchodem nových materiálů se urychlují běžné činnosti a rozvíjí se obchod.

Keltové v Čechách
02:43

Keltové v Čechách

Přibližně 400 let před Kristem se na území Čech usadili Keltové, kterým vděčíme za kalhoty nebo dopravní předpisy. Jaké další vynálezy přinesli a čím obohatili světovou kulturu?

Keltská magie
02:43

Keltská magie

Součástí keltského náboženství byla také víra v magii. Výsadní postavení proto měli druidové, kteří pomáhali ostatním kouzlit. Za své umění si však brali nemalé poplatky.

Germáni
02:43

Germáni

Začíná se psát náš letopočet a po odchodu Keltů se na území Čech objevují trochu zaostalé germánské kmeny. Proti nim stojí na jihu vyspělá a civilizovaná Římská říše.

Stěhování národů
02:40

Stěhování národů

Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.

Praotec Čech
02:43

Praotec Čech

Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.

Zobrazit další videa

Náměty k výuce

Pracovní listy

27 pracovních listů Další listy

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ

Pracovní list: Život Karla IV.

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o životě jednoho z našich největších vladařů. Víte, jak se jmenují rodiče Karla IV.? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!

Pracovní list pro 1. stupeň

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ. Ověřuje znalosti spojené s panováním Karla IV., zabývá se jeho mládím ve Francii i samotnou vládou.

Pracovní list: Karel IV. jako stavitel

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o Karlu IV. Víte, jaké stavby nechal postavit? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!
Probíhá načítání