05:03
Komenský byl zastáncem řešení sporných otázek dialogem. Tento dialog se týkal hlavně reformovaných církví, protože vůči katolicismu byl Komenský od počátku kritický. Reformace mimo jiné přinesla pro část obyvatel přesvědčení, že lidstvo dospělo na konec dějin.
03:23
Po porážce českého stavovského povstání se musel Komenský skrývat. V té době poskytl útočiště jemu a dalším českým bratřím na svém panství Brandýs nad Orlicí Karel st. ze Žerotína. Při tomto pobytu vzniklo Komenského zásadní dílo Labyrint světa a ráj srdce, považované za vrcholný projev literárního manýrismu.
23:44
Tak, jako po roce 1918 hledala svoji identitu nově vzniklá Československá republika, vytvářela si ji i nově vzniklá národní křesťanská církev, která od ledna roku 1920 nese ve svém názvu přídomek československá. Jak se její étos proměňoval v průběhu 20. století a jaký je v současnosti?
25:00
Albánie oplývá krásnou přírodou, bohatou historií a příkladnou náboženskou tolerancí. Přestože ji komunisté v roce 1967 prohlásili za první zcela ateistický stát, víra z duší lidí nevymizela. Vedle sebe tu žijí stoupenci islámu i křesťanství, přesto nedochází k žádným nábožensky motivovaným konfliktům. Albánie je zemí, kde se dosud udržuje tradice ikonopisectví, a také zemí, z níž pochází Matka Tereza – pro věřící především světice, pro ostatní celosvětově uznávaná humanitární pracovnice.
25:26
Malawi patří mezi nejchudší země na světě, do níž směřují nejrůznější formy mezinárodní pomoci – včetně té z České republiky. Papežská misijní díla se zaměřují především na základní životní potřeby dětí: jídlo, zdravotnictví a edukační záležitosti. Pokrývají ale i nečekané události, jako byly např. záplavy. Díky projektům fungují v zemi školy, nemocnice i kostely, staví se nové domy. I když vše vypadá samozřejmě jinak, než jsme zvyklí z Evropy, životní úroveň obyvatelstva se zvyšuje.
22:50
Biskup Filip Štojdl patří minimálně na sociálních sítích k nejznámějším osobnostem Církve československé husitské. Pochází z farářské rodiny a v rodinné tradici s úspěchem pokračuje. Potkaly ho nelehké životní situace jako smrt a umírání blízkých nebo požár kostela. Prošel osobní zkušeností s hospicovou domácí péčí, překonal pochybnosti ohledně víry v Boha a postavil nový kostel. Jeho životní příběh je zajímavý a inspirující a to i pro lidi mimo okruh „tradičních věřících“.
20:35
Seznamte se s rodinou Opatrných. Co člen, to oddaný katolík. Jako rodina drží pohromadě a jejich život je pevně spjat s vírou, která se tu přirozeně přenáší z pokolení na pokolení. Vysvěceným knězem je jen jeden, ale Bohu se dá sloužit i jiným způsobem. Je to například jáhen, nemocniční kaplan, vyučující na teologické fakultě. Ať už je role věřících jakákoli, žádná není méně cenná. A právě úloha a možnost uplatnění tzv. laiků v římskokatolické církvi je zajímavým tématem k diskusi.
20:54
Poutní cesty neznamenají jen fyzický výkon a poznávání světa i lidí. Pro většinu poutníků znamená cesta zároveň duchovní hledání a poznávání sebe sama. Petr začal nejčastějším poutním cílem, kterým je Santiago de Compostela. Pak pokračoval přes Řím až do Jeruzaléma a nakonec skončil u velkolepého projektu: cesty kolem světa. Tu ze zdravotních důvodů nedokončil, ale místo toho začal organizovat poutní cesty pro ostatní. Cest je totiž mnoho a každá z nich je svým vlastním cílem.
24:50
Jan Böhm je výjimečný kněz – vzhledem, životním postojem i zálibami. Miluje výzvy, překonává překážky a boří stereotypy. Leze po skalách, skáče padákem a zúčastnil se mise v Afghánistánu. Po letech služby v armádě pocítil potřebu vrátit se do civilního prostředí a získat zázemí, ovšem svého osobitého stylu se nevzdal. Dokument je zajímavým pohledem na život nekonformního kněze a také obrazem měnící se kněžské služby v návaznosti na společnost a její potřeby.
21:32
Pesach je židovský svátek, který připomíná vyvedení izraelského lidu Mojžíšem z egyptského otroctví. O prvním večeru svátku Pesach se koná sederová večeře, spojená s pevně stanoveným rituálem. Do stejného ročního období spadají i Velikonoce. Ty jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanů, protože připomínají Kristovu oběť na kříži. Čím jsou si oba svátky podobné? Především svým významným duchovním přesahem.
17:58
Fokoláre je celosvětové, ekumenicky otevřené, převážně katolické hnutí, které oficiálně schválil papež Pavel VI. v roce 1964. Mnoho členů má také v České republice. Jeho spiritualita klade důraz na společné prožívání víry a na intenzivní zážitek společenství, ve kterém lidé zakouší, co to znamená jednota v různosti. Myšlenky hnutí jsou využívány nejen ve společenských a rodinných vztazích, ale uplatnění nacházejí i ve světě práce prostřednictvím tzv. ekonomiky společenství.
01:45
V době stěhování národů táhli Evropou barbaři. V 10. století se jejich cílem stalo i Irsko. Zemi plenili strašným způsobem. Hledali hlavně zlato v klášterech, zároveň ale zakládali nová města, jako např. Dublin.