Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Archiv ČT24

Přináší střihové dokumenty k aktuálním i nadčasovým tématům. Vychází z Československých filmových týdeníků z let 1945–1989 a z archivu zpravodajství České televize.

Zde najdete všechny materiály k tomuto pořadu

Videa

38 videí
Lidice – tryzna 1945
02:37

Lidice – tryzna 1945

Lidice se staly už během druhé světové války symbolem nacistických zvěrstev. Těsně po skončení války, při třetím výročí tragédie, se na lidické pláni sešlo přes 100 000 lidí, aby si připomněli události z roku 1942. Zde také bylo vyhlášeno, že budou postaveny nové Lidice.

Modlitba pro Martu
02:39

Modlitba pro Martu

Píseň Modlitba pro Martu původně vznikla pro seriál Píseň pro Rudolfa III. Jeden z jeho dílů měl končit vážnou skladbou zpívanou Martou Kubišovou, která v seriálu také hrála. Doba vzniku a vysílání seriálu ale dala písni nový rozměr. Stala se symbolem odporu proti okupaci v srpnu 1968. Její interpretka pak na více než dvacet let zmizela z veřejného života. Vrátila se do něj v roce 1989, kdy píseň zazpívala pár dní po listopadové demonstraci na balkonu Melantrichu na Václavském náměstí. Podívejte se na dobový záznam toho, jak se píseň z dávno zapomenutého televizního seriálu stala symbolem sametové revoluce.

17. listopad 1989 v tehdejších zprávách
00:31

17. listopad 1989 v tehdejších zprávách

Demonstrace 17. listopadu 1989 ukončila komunistický režim a otevřela cestu k demokratickému vývoji našeho státu. V prvních hodinách po jejím potlačení bezpečnostními silami to ale nic nenaznačovalo. Jak vypadala úplně první informace o události ve zpravodajském pořadu tehdejší Československé televize? Podívejte se na dobové zpravodajství.

Dobová reportáž z našeho hokeje 1958
01:24

Dobová reportáž z našeho hokeje 1958

V lednu roku 1958 se v Praze uskutečnil mezinárodní turnaj v ledním hokeji. Byl poslední zkouškou československé reprezentace před nadcházejícím světovým šampionátem, který se uskutečnil v únoru v norském Oslo. Podívejte se na dobovou reportáž z utkání mezi naším týmem a týmem Wembley Lions z Velké Británie.

Navracení pozemků
01:14

Navracení pozemků

Po roce 1989 došlo k restitucím zemědělské půdy původním majitelům. Jedním z úspěšných příkladů může být příběh hospodářství v obci Kutlíře na Kolínsku, kde se po roce 1991 podařilo potomkům bývalých majitelů vytvořit dodnes fungující zemědělskou společnost.

Sjezd Jednotných zemědělských družstev v roce 1989
01:38

Sjezd Jednotných zemědělských družstev v roce 1989

Pár dní po listopadových událostech 1989 se začátkem prosince konal 11. celostátní sjezd Jednotných zemědělských družstev. Jako již pravidelně družstevníci hodnotili pokroky v zemědělství. Něco ale bylo nové - na sjezdu vystoupila delegace Občanského fóra, která však byla vypískána. Podívejte se na tehdejší reportáž, která je obrazem měnící se doby.

Přesun kostela v Mostě 1975
01:02

Přesun kostela v Mostě 1975

Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.

Metro v Praze 1974
00:45

Metro v Praze 1974

První úvahy o podzemní dráze v Praze jsou už z konce 19. století, ale se stavbou prvního úseku sítě pražského metra se začalo až koncem šedesátých let 20. století. Do provozu byl slavnostně uveden k výročí osvobození Československa v roce 1974.

Výročí kolektivizace: Sjezd jednotných zemědělských družstev
01:42

Výročí kolektivizace: Sjezd jednotných zemědělských družstev

Jedním z důsledků únorových událostí v roce 1948 byla i rozsáhlá změna na českém a slovenském venkově. Soukromé vlastnictví přecházelo zpravidla pod nátlakem na kolektivní, vznikala jednotná zemědělská družstva. V dobovém příspěvku z roku 1984 hodnotí zemědělský vývoj tehdejší předseda vlády Lubomír Štrougal.

1954 zamrzlá řeka Vltava
01:07

1954 zamrzlá řeka Vltava

Pojďme se společně podívat, jak to vypadalo v Praze, když v roce 1954 zamrzla řeka Vltava. Děti i dospělí se vrhli na Vltavu a provětrali své brusle. Jak vypadalo v té době sportovní vybavení a oblečení?

Božena Němcová očima doby: 1955
02:03

Božena Němcová očima doby: 1955

Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.

Nejkrásnější prezident Antonín Novotný
01:13

Nejkrásnější prezident Antonín Novotný

Povídá se, že byl Antonín Novotný na valném shromáždění OSN zvolen nejkrásnějším prezidentem, a tak se mu mezi lidmi začalo přezdívat „schöne Tony“, krásný Tony. Video zachycuje jeho návštěvu průmyslové Ostravy.

Lživá propaganda o Československu
01:24

Lživá propaganda o Československu

Jako by železná opona neexistovala. Propagandistická reportáž z roku 1960 popisuje bezproblémový a čilý mezinárodní provoz na hraničním přechodu mezi Československem a „Západním Německem“ v Rozvadově.

Co si děti přejí k nové pětiletce
01:47

Co si děti přejí k nové pětiletce

Dětský svět patřil k častým a věrným motivům československé televize. Dobová tendenční reportáž z jeslí v Hradci Králové měla občany povzbuzovat k pracovitosti, aby se jejich dětem dařilo dobře.

Spartakiáda 1960
01:39

Spartakiáda 1960

Roku 1960 se na pražském Strahově konala druhá spartakiáda, které se zúčastnilo více než 750 tisíc cvičenců, jejichž výkony viděly téměř 2 milióny diváků. Podívejte se na dobovou reportáž o této masové sportovní přehlídce.

Náhlá smrt Klementa Gottwalda
01:27

Náhlá smrt Klementa Gottwalda

Dne 14. března 1953 zemřel prezident Klement Gottwald. Stalo se tak několik dní po jeho návratu z pohřbu Stalina. Podívejte se, jak jeho úmrtí zpracovala dobová propaganda.

Pohraniční stráž Sboru národní bezpečnosti
01:23

Pohraniční stráž Sboru národní bezpečnosti

Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.

Celostátní sjezd družstevníků
01:27

Celostátní sjezd družstevníků

Dobová reportáž z prvního celostátního sjezdu družstevníků, který se konal v roce 1953 v Praze. Zúčastnilo se ho více než 5000 zemědělců, kteří zde jednomyslně schválili družstevní stanovy. Násilná kolektivizace venkova pokračovala ještě dlouhá léta.

Zemědělská sabotáž
01:04

Zemědělská sabotáž

Ideologicky silně zabarvená ukázka ukazuje proces s bývalým statkářem Královským, který byl odsouzen za sabotáž, podvod a zneužití lidového družstva. Snažil se totiž vyhnout povinným vysokým dodávkám potravin, které museli plnit všichni zemědělci, ale které byly tak vysoké, že je plnit nešlo.

Smrt J. V. Stalina
01:08

Smrt J. V. Stalina

Dobové zpravodajství informuje o smrti J. V. Stalina dne 5. března 1953. Vedle vlastní informace o smrti sovětského vůdce je pasáž zajímavá i z hlediska zpracování, které odpovídá propagandě padesátých let.

Probíhá načítání