Jedno téma, spousta nápadů. Pod každým Okruhem najdete různorodé "Náměty do výuky" plné videí a pracovních listů. Okruhy vám tak umožní nahlížet jedno téma z odlišných úhlů pohledu. Vybírat můžete přehledně i podle předmětů a stupňů vzdělávání.
Bedřich Smetana je dnes právem považován za otce národní hudby v Čechách. Ale jak tomu bylo za jeho života? Tento pokrokový skladatel měl o české národní hudbě jinou představu než pouze seskládat…
Dějepis
·
ČJ a literatura
·
Hudební a pohybové činnosti
·
Hudební výchova
Co znamená učit badatelsky? V badatelsky orientované výuce se mění role jak učitele, tak žáků. Učitel nepředává učivo jako hotový celek, žáci si znalosti postupně osvojují kladením otázek a…
Jistě už jste někdy slyšeli rčení, že všechno souvisí se vším. To platí obzvlášť, pokud jde o školní znalosti. A může to být i dost zábavné. Přinášíme vám okruh, jehož cílem je pomoci vám zvládnout…
Krátce před půlnocí 20. srpna 1968 překročily armády států východního bloku československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů vpadly na území Československa. Invaze armád Varšavské…
Před sedmdesáti lety začala vysílat tehdy ještě Československá televize. Z média, kterému v prvních letech diváci příliš pozornosti nevěnovali, se postupně stal celospolečenský fenomén. S našimi…
Dějepis
·
Přírodověda Vlastivěda
·
Prvouka
·
Člověk a společnost
Nejdůležitější milníky normalizačních dějin, klíčové okamžiky i potřebné souvislosti. To všechno přináší tento obsáhlý okruh dokumentující dobu nového českotelevizního seriálu Volha. Vysvětlíme si,…
Dne 31. prosince 1992 přestalo po 74 letech existovat Československo. O den později, 1. ledna 1993, se na mapě objevily dva samostatné státy. V Evropě se tou dobou rozpadala Jugoslávie i Sovětský…
Dějepis
·
Přírodověda Vlastivěda
·
Prvouka
·
Zeměpis
·
Člověk a společnost
Česko je na prahu třetí přímé volby hlavy státu. Tato funkce má v různých státech různou podobu. Najdou se země, kde je moc prezidenta nebo prezidentky téměř neomezená, a i takové, ve kterých zastává…
Dějepis
·
Přírodověda Vlastivěda
·
ČJ a literatura
·
Prvouka
·
Zeměpis
·
Člověk a společnost
Slovo propaganda pochází z latiny a obecně se dá říci, že jde o systematické vytváření deformovaného společenského povědomí o jevech, ideologiích či skupinách obyvatel. Nástroji propagandy může být…
Doba vzniku prvních civilizací se historicky datuje od 4. tisíciletí před Kristem do období stěhování národů v 7. století. Lidé během ní ušli od lovců a sběračů obrovský kus cesty a objevili zásadní…
Jakkoliv první světová válka začala sérií omylů, navždy změnila politickou mapu Evropy. Jejím výsledkem byl konec monarchií a vznik národnostních států včetně Československa. Na něm mají bezesporu…
Připravili jsme pro vás cestu časem tak, jak se vepsal do architektonických památek. Na území České republiky najdeme spousty významných a zachovalých staveb, které jsou němými svědky doby svého…
Ukrajina je stát ležící ve východní Evropě. Rozlohou je druhou největší zemí Evropy po evropské části Ruské federace, se kterou na východě a severovýchodě sousedí. Část jejího území na východě je…
Dějepis
·
Zeměpis
·
Člověk a společnost
·
Globální rozvojové vzdělávání
Jan Amos Komenský je jednou z nejvýznamnějších postav nejen našich dějin. Myslitel, pedagog, kněz Jednoty bratrské, filozof a spisovatel, který výrazně ovlivnil myšlení svých současníků i generací…
Přinášíme vám ucelený přehled panovnických rodů a představitelů všech státních útvarů, které na území dnešního českého státu kdy existovaly. Naše dějiny jsou pestré a plné dramatických zvratů. Hmotné…
Život posledního československého a prvního prezidenta novodobého českého státu byl plný tak dramatických zvratů, že by je nejspíš ani on sám nedokázal napsat. Je poměrně lákavé pohlížet na ně jako…
Arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká, vévodkyně parmská a burgundská, hraběnka tyrolská, panovnice habsburské říše. Matka 16 dětí, z nichž 7 úspěšně dosadila na evropské trůny.…
V polovině listopadu roku 1989 došlo nejen v našich dějinách ke zvratu, který znamenal konec studené války, totalitního režimu, pád Sovětského svazu a jeho satelitů. Evropa, rozdělená železnou oponou…
Dějepis
·
Přírodověda Vlastivěda
·
Prvouka
·
Člověk a společnost
Svátek svatého Václava slavíme jako Den české státnosti. Jaká byla životní a politická cesta knížete Václava? Proč se stal světcem, patronem české země, symbolem kulturním i společenským? Jaká byla…
28. října 1918 se splnil sen mnoha tehdejších Čechů a Slováků. Díky úsilí Tomáše Garrigua Masaryka a dalších vznikl uprostřed Evropy nový stát s názvem Československo. Alois Rašín, Antonín Švehla,…
Olympijské hry jsou zajímavé nejen pro svou barvitou historii, která se píše dodneška. Kam se bude tento sportovní svátek vyvíjet v budoucnosti, je otázkou. V námětech se podíváme na dávnou historii…
Doba pobělohorská měla své logické důsledky a ty se navždy vepsaly do dějin naší země. Možná vám připadá, že události staré 400 let nemají na dnešek žádný vliv, avšak největší poprava, jakou naše…
Po komunistickém převratu v roce 1948 se Československo stalo na dlouhá léta sovětským satelitem a politika, kterou tu začali komunisté prosazovat, se neštítila metod, jež nemají v civilizovaném…
Zatímco většina Evropy prožívala nelehké časy, země Koruny české procházely obrovským rozmachem. Král český a římsko-německý a pozdější císař římský vstoupil do politiky ve věku šestnácti let a…