Doba temna: Od Bílé hory až po Staroměstskou popravu

Doba pobělohorská měla své logické důsledky a ty se navždy vepsaly do dějin naší země. Možná vám připadá, že události staré 400 let nemají na dnešek žádný vliv, avšak největší poprava, jakou naše země pamatují, se jen tak vymazat nedá. Připravili jsme pro vás námět, který tyto události staví do širšího kontextu.

V době pobělohorské měli strach úplně všichni a úplně všichni si zvykli na skutečnost, že kdykoliv mohou přijít o svůj majetek a možná budou muset pro záchranu svého života emigrovat. Samotná bitva v tom paradoxně nehrála až tak významnou roli. Mnohem důležitější byly události, které přišly po ní. A to nejen pro český národ, ale pro celou reformační vlnu. Habsburkové se chtěli za každou cenu zbavit všech, kteří pro ně a jejich pojetí monarchie představovali problém. Jaké důsledky to mělo pro další vývoj českého národního státu? A proč není dodnes možné, aby národní státy byly řešením obdobných krizí? Svět totiž není tak jednoduchý, jak si ho představujeme. I na to se podíváme v tomto námětu.

Doba temna

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

15 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

10 listů

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ - Bitva na Bílé hoře

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičuje znalosti spojené s bitvou na Bílé hoře a českým stavovským povstáním.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka

Pracovní list pro žáky 2. stupně ZŠ a žáky SŠ

Tento pracovní list je určen žákům 2. stupně základní školy a žákům střední školy. Cílem pracovního listu je ověřit znalosti z našich videí. Pracovní list je součástí námětu Bitva na Bílé hoře, který je součástí vybrané kapitoly Doba temna.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 113

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání