Dvacátý osmý říjen, výročí vzniku samostatného Československa, je naším nejvýznamnějším státním svátkem. Je tak vhodné se dobře orientovat v okolnostech a souvislostech, které provázely zrod první republiky. Ten je neodmyslitelně spjat s kroky, názory a postoji prvního československého prezidenta T. G. Masaryka.
Kolekce obsahuje tři náměty, k nimž se vážou pracovní listy. Námět první je spojen s pracovními listy 1, 2 a 3 (video Masaryk a jeho spolupracovníci v roce 1914), námět druhý s pracovními listy 4, 5 a 6 (video Masaryk a Thun), námět třetí pak s pracovním listem 7 (videa Napadení a očerňování Masaryka, Příjezd Masaryka z exilu).
Tyto náměty vás s pomocí filmových ukázek a textových materiálů provedou proměnami české společnosti od „ideje státu rakouského“ přes panslovanské myšlenky a citlivá místa česko-rakouských vztahů na začátku první světové války až po samostatný československý stát. Ukážeme si vývoj Masarykova myšlení v kontextu těchto celou Evropou otřásajících geopolitických proměn. Kroky, které se na základě svého úsudku a prognóz rozhodl Masaryk podniknout, určily naši budoucnost. Procvičíme si abstraktní i koncepční myšlení a nahlédneme na vznik Československa v širších souvislostech.
Soubor metodických materiálů vypracoval Jaroslav Pinkas z Ústavu pro studium totalitních režimů, Praha 2017.