Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

První máj, lásky čas. A co víc? Projděte si naše májová videa

Na prvního máje už se slavilo ledasco. Naše videa se vracejí k tradici májek, pálení čarodějnic i oslavě práce a lásky.

Svátek Beltain a keltský kalendář

05:49

Svátek Beltain a keltský kalendář

Obyvatelé keltského hradiště, kteří se snaží zachovávat tradice starých Keltů, slaví 30. dubna svátek Beltain. Ten připadá na stejný den jako pálení čarodějnic a zaujímá v keltském kalendáři významné místo. Kromě samotného pálení ohně vykonávají i další rituály.

Co je to láska?

04:50

Co je to láska?

Díl pořadu o náladách seznamuje děti s láskou. Emoce jsou vždy ilustrovány na kostýmech pro konkrétní loutku.

Květnová příroda

07:06

Květnová příroda

Epizoda dává nahlédnout do jarní přírody na konci května. Představuje mláďata lišky, ptáčata výra velkého, sýkory modřinky a celou řadu rostlin, z nichž nejvzácnější jsou prstnatce bezové. Dále jsou zmíněny celoročně kvetoucí hluchavky nachové, jejichž semena přenášejí mravenci, a v parcích kvetoucí zlaté deště.

Májové lidové zvyky

02:03

Májové lidové zvyky

První květnový den je dnem lásky a oslavou příchozího jara, růstu a plodnosti. Proto byly májové slavnosti záležitostí mladých lidí. Symbolický význam mělo zdobení květinami a k lidovým zvykům patřila kromě stavění májky i volba krále majálesu.

Májové slavnosti z pohledu církve

01:55

Májové slavnosti z pohledu církve

Církev se držela spíše stranou májových oslav. V kostelích se však konaly májové pobožnosti a naopak kvůli pověrám takřka chyběly svatební obřady. Pořad vysvětluje také, kde se vzalo rčení „v máji na máry“.

Kácení májky

01:13

Kácení májky

Ukázka popisuje, kdy a jak se kácí májka a jaká tradice s ní souvisí.

Stavění májky

08:17

Stavění májky

K 1. květnu dodnes patří tradice stavění májky. Uprostřed návsí se vztyčují vysoké stromy a kolem nich probíhají jarní slavnosti. Někteří mládenci kromě toho staví malé májky pod okna milovaných dívek.

Tradice pálení čarodějnic

06:11

Tradice pálení čarodějnic

Zvyk pálení čarodějnic, tedy pálení ohňů v předvečer 1. máje, patří k tradicím, které se v masovém měřítku dodržují dodnes. Pořad o tom, jak se tato tradice vyvíjela, co vše lidé čarodějnicím přisuzovali a co na ochranu proti nim podnikali.

OSVČ

02:29

OSVČ

Pořad popisuje osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Ta si musí sama za sebe platit zdravotní a sociální pojištění, naopak zaměstnanci toto pojištění platí zaměstnavatel. OSVČ musí také podávat daňové přiznání.

Podnikání vs. zaměstnání

00:40

Podnikání vs. zaměstnání

Pořad ukazuje možnost volby mezi podnikáním a rolí zaměstnance. Zaměstnanec musí pravidelně chodit do práce, dostává pravidelně plat, má nárok na dovolenou a stát ho chrání zákoníkem práce. Podnikatel je svobodnější, ale žije ve větším riziku.

Zaměstnanec versus OSVČ

01:05

Zaměstnanec versus OSVČ

Pořad popisuje rozdíl mezi člověkem na pozici zaměstnance a osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ). Zaměstnanec pracuje pro svého zaměstnavatele, má určenou pracovní dobu a odměnou za práci mu je plat. Má nárok na placenou dovolenou. Naopak OSVČ si musí sama čas zorganizovat a nárok na placenou dovolenou nemá.

Práce lektora

10:00

Práce lektora

Dva kandidáti, kteří se ucházejí o práci na pozici lektora v IQ parku v Liberci, plní nelehké úkoly. Musejí prokázat znalosti z fyziky a biologie, řešit hlavolamy a kvízy, a zejména ukázat své komunikační schopnosti a dovednosti a schopnost zaujmout nejmenší děti, žáky i studenty středních škol.

Hledání práce s pomocí kouče

02:39

Hledání práce s pomocí kouče

Příběh ženy, která si hledá práci jako prodavačka a pomáhá jí v tom kouč. Jeho role spočívá v pomáhání lidem se zvýšením sebevědomí a rozvíjením jejich schopností.

Práce číšníka

08:56

Práce číšníka

Luxusní kavárna hledá číšníka. Dva kandidáti se musejí vypořádat s velkým náporem lidí, být příjemní, pozorní, snaživí, komunikativní, dále by měli být schopni umíchat drink a působit profesionálně. Komu z nich se vše povede lépe?

Práce manažera

21:03

Práce manažera

Majitel prosperující tiskárny hledá do své firmy na pozici obchodního manažera šikovného pracovníka, který se musí umět orientovat v obchodě s tiskem, mít dobré komunikační schopnosti a obchodního ducha. Kandidáti plní různé úkoly a v závěru pořadu se dozvědí, kdo z nich místo obchodního manažera získá.

Práce pokojské

12:04

Práce pokojské

V luxusním renesančním hotelu v Českém Krumlově bojují dvě ženy různého věku o pracovní místo pokojské. V pořadu zazní základní informace o tom, jak napsat životopis.

Městský strážník

15:04

Městský strážník

Kandidáti procházejí tříměsíční přípravou a průpravou, aby obstáli ve zkoušce před komisí Ministerstva vnitra. Musejí obstát v sebeobraně, střelbě, fyzických testech a znalostech zákona.

Práce revizora

14:50

Práce revizora

Získat práci revizora není nic jednoduchého. V tomto vzdělávacím pořadu Dopravní podnik hl. m. Prahy představuje své požadavky na pozici pracovníka revizora, o kterou se ucházejí dva věkově i povahově rozdílní kandidáti.

Dopravní policie

06:01

Dopravní policie

Co všechno patří k činnostem dopravní policie a čím jsou pro výkon své profese dopravní policisté vybaveni?

Dluhová situace: Práce na HPP nebo brigáda

03:13

Dluhová situace: Práce na HPP nebo brigáda

Příběh zadluženého muže, který není schopen najít si dlouhodobou práci a upřednostňuje brigády. Pokud však nebude mít stálou práci, není možné jednat s bankovními institucemi o řešení jeho dluhové situace.

Příběh bezdomovkyně: Rekvalifikační kurz

02:14

Příběh bezdomovkyně: Rekvalifikační kurz

Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša absolvovala rekvalifikační kurz na sociální pracovnici. Vykonává praxi a je šťastná.

Náplň práce zvěrolékaře

01:29

Náplň práce zvěrolékaře

Pasáž na téma, co všechno dělá veterinář. Popisuje, jaká léčí zvířata, co všechno musí znát a kde pracuje.

Vývoj práce v továrně

01:23

Vývoj práce v továrně

Pořad věnovaný dětské práci. Dříve pracovaly v továrnách i děti. Kdo a jak dlouho pracuje v továrnách v současnosti?

Od řemeslníka přes manufakturu k továrně

01:47

Od řemeslníka přes manufakturu k továrně

Pořad věnovaný historii výroby. Ve středověku věci vyráběli řemeslníci, pak přišly manufaktury a nakonec vše změnila průmyslová revoluce.

Kovářství v minulosti

03:55

Kovářství v minulosti

Jak v minulosti pracoval kovář, co všechno vyráběl a proč byl na vesnici tak důležitý.

Probíhá načítání