08:17
Pojďme se společně podívat na život vynikajícího českého romantického spisovatele. Karel Hynek Mácha začal psát básně již na gymnáziu. Patřil k českým vlastencům a postupně začal psát pouze česky. Často navštěvoval zříceniny a toulal se po nocích. Právě krajina u dnešního Máchova jezera ho inspirovala k napsání jeho nejznámější básně Máj.
Když Karel Hynek Mácha vydal svou první básnickou skladbu Máj, okamžitě se na ni vrhla obrozenecká kritika a nenalezla v ní nic krásného. Teprve další generace ocenily toto dílo a jeho kvalitu. Vedle Máje se v ukázce diskutuje také o Máchově prozaické tvorbě.
Karel Hynek Mácha patří bezpochyby k našim nejslavnějším básníkům z dob romantismu a jeho dílo Máj zná už několik generací. Autor se ve svém díle nebojí projevit city, a i proto stojí jeho socha na jednom z nejromantičtějších míst v Praze, a to v Petřínských sadech, kde se už tradičně schází zamilované duše. Ne náhodou je u nás časem lásky přezdíván 1. květen neboli také 1. máj.
1. máj – Svátek práce se dnes slaví jako mezinárodní svátek všech pracujících. Jeho původ je spojen s dělnickým hnutím a sahá do druhé poloviny 19. století, přičemž hlavním impulsem ke vzniku byly manifestace v USA a poprava čtyř dělnických předáků. U nás se slavil poprvé v roce 1890 a za první republiky se stal státním svátkem. Původně celonárodní a jednotné oslavy se postupně rozrůznily a jednotlivé politické strany si Svátek práce začaly organizovat po svém.
1. května je den, který je známý také jako První máj. K tomuto dni se vztahují hned dva významné svátky. Jednak je to svátek lásky, ke kterému se u nás váže spousta tradic. Znáte některé z nich? A za druhé je to také mezinárodní svátek práce. Víte proč? Myslíte si, že se svátek práce slaví prací? Pokud si nejste odpověďmi jistí, nic se neděje. Zhlédněte naši reportáž a vše se dozvíte.
K 1. květnu dodnes patří tradice stavění májky. Uprostřed návsí se vztyčují vysoké stromy a kolem nich probíhají jarní slavnosti. Někteří mládenci kromě toho staví malé májky pod okna milovaných dívek.
Tradiční rituály loveckých honů se předávaly z generace na generaci. Pořad zkoumá, v jaké podobě se ceremonie kolem loveckých honů dochovaly do dnešní doby a jak vznikala myslivecká mluva.
Petřínský vrch byl v předkřesťanských dobách zasvěcen bohu Perunovi a nedaleko dnešního kostela sv. Vavřince se nacházelo pohanské obětiště. Legenda o Perunovi a sv. Vavřincovi patří k nejstarším petřínským legendám.
Jan Kaplický, významný britský architekt českého původu, vyhrál v roce 2007 soutěž na zpracování návrhu nové budovy Národní knihovny v Praze. Výsledky soutěže však byly zrušeny a o rok později Jan Kaplický náhle zemřel cestou z porodnice, kde se mu právě narodila dcera. Fotografka a rodinná přítelkyně Alžběta Jungrová tyto důležité okamžiky připomíná nad svojí slavnou fotkou životem unaveného architekta.
Fronta je základní součástí společnosti. Jaká pozitiva fronta společnosti přináší? Rovnost, civilizovanost a racionalitu. A jaký význam nese okřídlené socialistické, ale stále používané spojení „fronta jak na banány"? Dozvíme se i odpověď na otázku, proč je u nás jakákoliv regulace přijímána s nevolí.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.