Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

Vše, co jste chtěli vědět o vejci

Ze všech velikonočních symbolů je vejce ten nejsilnější. Představuje nový život i zmrtvýchvstání Krista. Ale zdobení vajíček tu bylo mnohem dřív než křesťanství. Ozdobené vejce totiž mělo u našich předků ještě větší symbolický význam. Ukážeme si některé tradiční techniky zdobení vajec. Šikulové nám ukáží, jak barvit vejce s pomocí přírodnin. A věděli jste, co znamenají písmena, kterými se vejce označují v obchodě?

(Ne)obyčejné vejce

Povíme si toho ale ještě víc. Jaký je rozdíl mezi žloutkem a bílkem? Jak dlouho se vaří vejce natvrdo, naměkko a na hniličku? A nebude chybět ani pokus se syrovým a vařeným vejcem a samozřejmě vaječný pracovní list. Poslechneme si také příběh o nakřáplém vajíčku. A až budete mít hotovo, zahrajte si s námi hru na chytání vajíček a nazdobte si velikonoční dekoraci podle svého vkusu. Tak pojďme na to!

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Kraslice

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ, který ověří, jak dobře znáte velikonoční tradici barvení vajec. Jaké znáte techniky zdobení velikonočních vajíček? Pokud by se vám nechtělo barvit vajíčka, můžete si vyrobit velikonoční hlavolam.

Pracovní list pro 1. stupeň ZŠ: Jak uvařit vejce

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ, který ověří vaše znalosti o vejcích. Na závěr si můžete vejce zkusit také uvařit.

Pracovní list pro 2. třídu: Vyprávíme si o Velikonocích

Pracovní list pro žáky 1. stupně ZŠ (2. třídy), který ověří vaše znalosti o Velikonocích. Zároveň si procvičíte češtinu a vybarvíte si velikonoční vajíčka.

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání