Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Námět do výuky pro:

A seno musí pod střechu aneb Když se řekne senoseč

Možná se vám zdá, že hlavním smyslem louky je být krásná, vonět, poskytovat nektar včelkám a dětem prostor pro hraní. Ne tak docela. Pro zemědělce má louka význam především hospodářský jako pastvina a také zdroj sena pro zimní krmení hospodářských i lesních zvířat. Senoseč je tedy důležitou událostí v zemědělcově roce.

Když se řekne senoseč

Miroslav Táborský nám vysvětlí, jak k první sklizni roku, kdy sklízeli něco, co sami nezaseli, přistupovali naši předkové. Ukážeme si také, jak se senosečí pomáhají dnešním zemědělcům nejrůznější stroje, které umožňují sklízet seno ve velkém a nahrazují spousty rukou, vidlí a hrábí. Pokrok ulehčuje lidem práci, ale uznejte sami, že takové klasické slavnostní sečení kosou má něco do sebe. Nechtěli byste si to taky vyzkoušet? Nejdřív si ale vyplňte naše pracovní listy nebo se podívejte na list badatele a obrázkovou statistiku z Národního zemědělského muzea.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Nakladače

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o nakladačích. Dokážete popsat, co nakladač dělá a jak pracuje? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!

Pracovní list: Senoseč

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o senoseči. Dokážete popsat, jakou roli měl senoseč v životech našich předků? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!

Pracovní list: Sklizeň píce

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o sklizni. Dokážete popsat, jak se píce sklízí? A víte, které stroje nám se sklizní dnes pomáhají? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!

Pracovní list: Tráva a její kosení

Tento pracovní list je určený pro žáky 1. stupně ZŠ. Procvičíte si, co jste se naučili o kosení trávy. Dokážete vysvětlit pojmy seno, otava nebo Cábrna? Pokud ne, pusťte si video, které vám s tím pomůže!

Zemědělství - obrázková statistika ze světa zemědělců

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo obrázkovou statistiku plnou zajímavostí o zemědělství. Dozvíte se, kdy bylo období zemědělců, jaký je rozdíl mezi žitem a pšenicí a mnoho dalšího. (www.nzm.cz)

List badatele - Zemědělství

Národní zemědělské muzeum pro vás připravilo pracovní list, ve kterém se dozvíte plno zajímavostí o zemědělství. (www.nzm.cz)

Vybrané kapitoly

Probíhá načítání