Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
jak-se-slavi-masopust

Námět do výuky pro:

Jak se slaví masopust

Ačkoliv slovo „masopust“ evokuje půst čili dietu, ve skutečnosti je tomu přesně naopak. Masopust je párty a dobrá zábava se vším všudy. Co za tímhle rozporem stojí? A proč se vlastně slaví? Co symbolizují masky, které můžete v masopustním průvodu potkat? Budete se možná divit, je to věda! Na kdy masopust vlastně připadá a jaký je k tomu důvod? A jak je to vlastně s tím postem?

Jak se slaví masopust

Fašank, ostatky, končiny. I to jsou označení pro čas, kdy se naposledy hoduje před tím, než se před blížícími se Velikonocemi začínáme postit. A co má společného masopust s karnevalem? Co na masopustní tabuli nesmí chybět? Čím je typické tradiční masopustní pečivo? Třeba tím, že spojuje celou Evropu. Jedno z vysvětlení je, že kobliha připomíná lidem tak málo vídané slunce. Jak dlouho vlastně masopust trvá a který jeho den je nejdůležitější? Všechno si vysvětlíme a v pracovních listech si pak vyzkoušíme, jak jsme na tom s pamětí. 

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Masopust I

Pracovní list je zaměřený na propojení čtení, psaní, přemýšlení a vyrábění. Děti si zapíšou, co o Masopustu vědí a po shlédnutí videí shrnou, co se dozvěděly zajímavého. Vyrobí si jednu nezbytnou rekvizitu do průvodu a napíšou k ní podle návodných otázek popis pracovního postupu.
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list pro 4. třídu: Masopust II

Formou několika úkolů v pracovním listu se děti dozvědí základní informace o masopustních slavnostech. Zároveň si procvičí čtení s porozuměním a určování mluvnických kategorií u podstatných jmen. Žáci si připomenou polohu krajů v mapě ČR. Pracovní list je určen především žákům čtvrtých tříd.
Časová náročnost:
20 minut

Pracovní list pro 2. třídu: Masopust III

Formou několika hravých úkolů v pracovním listu se děti dozvědí základní informace o masopustních slavnostech. Pracovní list je určen především žákům druhých tříd. Děti budou potřebovat psací potřeby a pastelky.
Časová náročnost:
20 minut

Vybrané kapitoly

Masopust je tady

Masopustní zvyky mají svůj původ už v předkřesťanských dobách a reprezentují oslavy konce zimy. Oslavy, které znamenají hodování, veselení se a zábavu mezi dvěma postními obdobími. Schválně, jestli…

1. stupeň ZŠ
2. stupeň ZŠ
Masopust je tady

ČT edu nejsou pouze videa

846

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání