Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu
Československý odboj

Československý odboj: Nikdy se nevzdáme!

Práce malých i větších odbojových organizací na území protektorátu zahrnovala sabotáže, vydávání ilegálního tisku, předávání zpravodajských informací i obsluhu ilegálních rádiových vysílaček. Skupiny Tři králové, ve které působil Josef Mašín starší, se děsili i příslušníci gestapa. Vrcholem odbojové činnosti byla operace Anthropoid, řízená z Londýna československou exilovou vládou, která vedla ke smrti zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Stáhnout materiály

ceskoslovensky-odboj

Cílem akce bylo dát světu vědět, že Čechoslováci nejsou pasivní, a londýnská vláda doufala, že díky tomu dojde k oduznání Mnichova. Za operaci Anthropoid zaplatili životem nejen atentátníci, ale i celá řada nevinných lidí včetně obyvatel obcí Lidice a Ležáky. Poslední odbojovou akcí pak bylo Pražské povstání, které vypuklo 5. května 1945 a které bylo největší akcí Květnového povstání českého lidu připravovaného už po počátku roku. Toho se účastnilo zhruba 130 tisíc osob. Výsledkem Pražského povstání byla německá kapitulace 8. května 1945. Tento den se po celé Evropě považuje za oficiální konec druhé světové války.

Zobrazit další materiály
Odbojová skupina Tři králové

04:51

Odbojová skupina Tři králové

Legendární odbojová organizace Tři králové, před níž se třásli všichni příslušníci gestapa v protektorátu. Tvořili ji Josef Mašín starší, Václav Morávek a Josef Balabán. Připomeňte si jejich nejslavnější akce a další osudy.

Josef Mašín starší

05:49

Josef Mašín starší

Portrét jednoho z nejvýznamnějších českých odbojářů, příslušníka odbojové organizace Tři králové, legionáře a důstojníka dělostřelectva Josefa Mašína staršího. Tento mimořádně statečný muž byl podle jednoho komisaře gestapa nejstatečnějším a nejrytířštějším protivníkem, jakého kdy poznal.

Generál Alois Eliáš

01:44

Generál Alois Eliáš

Generál Alois Eliáš, hrdina první světové války, protektorátní ministr a významný představitel československého odboje. Byl popraven nacisty v roce 1942. Seznamte se blíže s jeho životními osudy.

Zpravodajec a politika

03:24

Zpravodajec a politika

Ukázka ze seriálu České století nám představí Edvarda Beneše jakožto vůdce československého odboje a plukovníka Františka Moravce, přednostu zpravodajské ústředny československé exilové vlády i jeho zástupce majora Strankmullera.

Beneš a Moravec o československém odboji

03:50

Beneš a Moravec o československém odboji

Ukázka ze seriálu České století nás přizve ke konverzaci Edvarda Beneše a plukovníka Františka Moravce, vůdčí postavy československého odboje, ve které rozebírají situaci lidí v protektorátním Československu, veřejné mínění o Československu a operaci Anthropoid.

Operace Anthropoid

02:13

Operace Anthropoid

Operace Anthropoid, při které výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli v pražských Kobylisích úspěšný atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Ten byl považován za třetího nejvýše postaveného muže v nacistické hierarchii. Jak si ale vedly další výsadkářské odbojové skupiny na našem území?

Kdo dal souhlas k atentátu na Heydricha?

02:02

Kdo dal souhlas k atentátu na Heydricha?

Kdo dal souhlas k atentátu na Heydricha? Bez souhlasu prezidenta Beneše by ale pravděpodobně nemohl být proveden. Přestože neexistuje žádný písemný doklad, zdá se velmi pravděpodobné, že ho inicioval plukovník František Moravec, aby Čechoslováci ukázali světu, že nekolaborují s okupanty.

Operace Anthropoid a její možné důsledky

04:50

Operace Anthropoid a její možné důsledky

Ukázka ze seriálu České století nás zavede do Londýna roku 1941. Hubert Ripka, státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí československé exilové vlády hovoří s plukovníkem Františkem Moravcem o přípravách operace Anthropoid. Diskutují otázku, zda a jak zapojit domácí odboj, Moravec se obává, že Němci se budou na odboji mstít.

Atentát na Heydricha z pohledu Edvarda Beneše

04:48

Atentát na Heydricha z pohledu Edvarda Beneše

Jaké dopady a jaké politické důsledky bude mít atentát na Heydricha? Kdo za ně ponese odpovědnost? Role Edvarda Beneše v plánech na likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha byla komplikovaná.

Odplata za atentát na Reinharda Heydricha

06:32

Odplata za atentát na Reinharda Heydricha

Kdo má zaplatit za atentát na Reinharda Heydricha? Celý český národ, nebo jen pár agentů Edvarda Beneše? Takovou otázku pokládá veřejnosti Emanuel Moravec na řadě svých regionálních projevů. Video ukazuje nejen je, ale zachycuje i otázku motivace všech aktérů, zejména Moravce a Háchy, a také zatýkání i popravy prvních obětí odplaty.

Lidice – tryzna 1945

02:37

Lidice – tryzna 1945

Lidice se staly už během druhé světové války symbolem nacistických zvěrstev. Těsně po skončení války, při třetím výročí tragédie, se na lidické pláni sešlo přes 100 000 lidí, aby si připomněli události z roku 1942. Zde také bylo vyhlášeno, že budou postaveny nové Lidice.

Lidická tragédie

05:52

Lidická tragédie

Vyhlazení Lidic je jedna z nejtragičtějších událostí našich dějin. Po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha došlo nešťastnou souhrou okolností k vybrání Lidic jako místa exemplárního trestu. Na jakém základě došlo k tomuto rozhodnutí? Jaké byly osudy lidických mužů, žen a dětí?

Vypálení obce Ležáky

04:31

Vypálení obce Ležáky

Vypálení obce Ležáky na Chrudimsku dne 24. června 1942 bylo, stejně jako v případě obce Lidice, trestem za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Všech 33 dospělých obyvatel osady Ležáky bylo popraveno, přežily jen dvě dívky, které nacisté poslali do Německa na převýchovu.

Pražské povstání

04:54

Pražské povstání

Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí.

Generál Karel Kutlvašr

13:25

Generál Karel Kutlvašr

Reportáž o životě generála Karla Kutlvašra, jednoho z vůdců Pražského povstání v roce 1945. Jakým způsobem a kým bylo Pražské povstání v květnu 1945 organizováno? Na dobových záběrech uvidíme hlavní stan velitelství, odkud Karel Kutlvašr povstání řídil. Spolu se zástupci České národní rady podepsal s německou brannou silou 8. 5. 1945 kapitulaci, čímž vlastně zabránil osvobození Prahy Rudou armádou, a to se mu vymstilo. V roce 1948 byl nejprve propuštěn z armády a posléze odsouzen na doživotí ve vykonstruovaném procesu.

Noční sekáč Karel Kuttelwascher

10:05

Noční sekáč Karel Kuttelwascher

Po německé okupaci Československa v roce 1939 řada mladých a odhodlaných mužů odešla do zahraničí, kde se zapojila do boje proti nacistickému Německu. Také Karel Kuttelwascher se zapojil jako letec nejprve ve Francii a později ve Velké Británii. Stal se obávaným nočním stíhačem na stroji Hawker Hurricane a získal řadu vojenských vyznamenání. Po návratu do osvobozené vlasti chtěl své zkušenosti uplatnit v armádě, ale v důsledku politických změn a z obav před komunistickou represí emigroval zpět do Velké Británie. Příspěvek poutavou formou s použitím komiksové animace na základě osobního příběhu přibližuje situaci válečných pilotů z 2. světové války.

Probíhá načítání