Rodič deváťáka: Přijímačkový wellbeing aneb jak zvládnout přípravu v klidu

Říká se, že zvyk je železná košile. Pokud má dítě pro učení, spánek nebo odpočinek vybudované správné návyky, velmi mu to přípravu na přijímací zkoušky usnadní. V opačném případě může být těžké se některých zlozvyků zbavit. Stresu z blížících se zkoušek se pak dá nejlépe předejít důkladnou přípravou. Jak na to, radí psycholožka a pedagožka Markéta Švamberk Šauerová.

„Zásadní je začít pravidelným režimem. Pravidelné vstávání v ranních hodinách, pravidelné usínání v podobnou dobu. I učení by se žák měl v rámci pravidelného režimu věnovat v podobný čas,“ říká Markéta Švamberk Šauerová.

Myslet je přitom potřeba i na ostatní povinnosti mimo přijímačky, například různé referáty nebo školní projekty. Ty je důležité řešit průběžně, jinak se nakupí. „Vždy platí pravidlo, že vedle zásadních a akutních povinností je nutné věnovat pozornost alespoň jedné další povinnosti, kterou není nutné splnit hned. Tyto méně prioritní povinnosti totiž často odkládáme, ale když je postupně neřešíme, přerostou nám přes hlavu a stanou se z nich velké problémy,“ dodává Švamberk Šauerová. Dohlédněte i na takzvané žrouty času, což může být třeba sledování videí, hraní her nebo nadměrná komunikace s kamarády.

Správným dýcháním proti stresu

„Hlavně na to nemysli a zbytečně se nestresuj“. To je možná dobře míněná rada, ale efekt může mít opačný. Zkuste místo toho rovnou s dětmi mluvit o něčem jiném. Plánujete třeba hezkou letní dovolenou? Výlet o víkendu? Nebo se společně ponořte do představy, jak se procházíte vaším oblíbeným místem. Podobná metoda pak může fungovat i při psaní testu.

Velkým pomocníkem mohou být i dechové techniky, které můžete natrénovat společně. „Představte dítěti tento jednoduchý koncept: vědomý nádech a výdech. Poraďte mu, ať se soustředí na hluboký nádech nosem, zaměří se na to, jaký je vzduch, který vdechuje až do plné kapacity plic. Následně vědomě vydechuje ústy a opět se soustředí na to, jak se vzduch změnil. Jak je teplý, jak proudí krkem, přes jazyk, zuby, rty,“ popisuje Švamberk Šauerová.

Podívejte se na balíček materiálů ČT edu, který provede deváťáka didaktickým testem z češtiny i matematiky. Najdete jej na tomto odkaze.

Další technikou je takzvané trojúhelníkové nebo čtvercové dýchání. Dítě opět začne vědomým nádechem a výdechem s tím, že po nádechu zadrží na chvíli dech, a teprve pak vydechuje. Při čtvercovém zadrží dech i po výdechu, než se začne znovu nadechovat. Při akutním stresu, například když během ostré zkoušky přestane psát pero, je pak možné se párkrát nadechnout přes kapesník.

Někomu mohou být blízké i takzvané mindfulness techniky. Spočívají v soustředění se na přítomný okamžik ve smyslu, jaká je židle, na které sedím, jaké je pero, které držím, a podobně. Při pravidelném tréninku mohou tyto techniky pomoci zbavit se neodbytných myšlenek. Vhodné je to v situacích, kdy se dítě necítí dobře a stres jej pohlcuje. Pak je nutné umožnit hlavě, aby se soustředila na něco jiného. Stačí toto provádět minutu a poté se vrátit k testu.

Přečtěte si i další články ze série Rodič deváťáka:


ČT edu nejsou pouze videa

1 213

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání