Autobus, který ujede před nosem, zaspání, nevolnost nebo hledání správné třídy těsně před začátkem testu. To vše jsou situace, které před přijímacími zkouškami mohou nastat a potrápit nejednoho deváťáka. Jak se jim vyhnout? Důležitá je dobrá příprava a vlastní krizový plán. Přečtěte si doporučení, na co před důležitým dnem nezapomenout.
„Až budete přemítat, co neočekávaného se může stát vašemu dítěti krátce před přijímačkami nebo přímo v den jejich konání, zamyslete se i nad tím, jak situaci případně řešit, nebo ještě lépe jak jí předejít,“ radí pedagožka a psycholožka Markéta Švamberk Šauerová. Co uděláte, když vaše dítě zaspí? Můžete ráno zkontrolovat, že vstalo včas, a případně ho na místo konání zkoušek odvézt? A co když bude ve velkém stresu? Pomoci může, když společně sepíšete jeho silné stránky, které mu při zvládání krizových situací pomohou, například trpělivost nebo dobrá intuice. Dodá mu to potřebné sebevědomí.
Zhruba týden před termínem přijímacích zkoušek ověřte, že znáte správnou adresu školy a přesně víte, v jaké části se budou testy konat. Některé mají více budov a ne vždy jsou zkoušky v té hlavní. „Zkuste dohlédnout i na to, aby dítě chodilo včas spát a nesnažilo se po nocích dohánět, co se nestihlo naučit. Důležitý je nejen poslední den před zkouškami, ale také několik předešlých dní,“ upozorňuje Švamberk Šauerová.
Připravený seznam věcí i „outfit“
„Krátce před přijímačkami se zeptejte nebo společně zkontrolujte, zda má teenager na velký den vše připravené. Jděte podle seznamu, který obsahuje pozvánka. Zásadní je nezapomenout na průkaz totožnosti, psací a rýsovací potřeby včetně těch náhradních. Doporučuji, aby měl deváťák i vlastní hodinky (klasické analogové, ne chytré) a pro všechny případy balíček papírových kapesníků,“ vyjmenovává kariérová poradkyně Pavla Lopatková. Dobré je mít i dostatek jídla a pití, případně léky. Vhodná je taková svačina, u které nehrozí, že se dítě při jídle ušpiní – není třeba si přidělávat stres skvrnou na oblečení. Hodí se přihodit také něco sladkého, co dodá energii. A někomu přijde vhod i talisman pro štěstí.
Podívejte se na balíček materiálů ČT edu, který provede deváťáka didaktickým testem z češtiny i matematiky. Najdete jej na tomto odkaze.
Den před konáním testu překontrolujte plán, jak se dítě na místo dopraví. Jízdní řády se mohly změnit, při cestě autem se zase mohla objevit neočekávaná uzavírka. V každém případě raději počítejte s větší časovou rezervou. „Pokud je deváťák na místě výrazně dříve, nemusí nutně do začátku zkoušky sedět na místě ve třídě. Po vyřízení nezbytných formalit se může například projít po chodbě, odskočit si na záchod nebo navázat kontakt s někým z vrstevníků. To vše může pomoct odvést myšlenky a trochu ulevit od předzkouškového stresu,“ říká Lopatková.
Pro někoho méně, pro někoho více důležité bude i oblečení, které si v „den D“ oblékne. Ať už vašemu teenagerovi na stylu záleží, nebo ne, oblečení by v každém případě mělo být pohodlné a vhodné do počasí, které ten den bude. „Abyste si ušetřili ranní stres, zkuste dítěti říct, aby si oblečení připravilo už v předvečer zkoušky. Samotný večer je pak dobré strávit v klidu. Uvařte třeba společně něco dobrého a lehkého k večeři a naplánujte si nějakou příjemnou aktivitu, při které se dítě zrelaxuje. Samozřejmostí je pak dostatek kvalitního spánku,“ dodává Švamberk Šauerová.
V případě krize: výdech, nádech a snažit se pokračovat dál
Pokud ráno zbude dostatek času, zkuste ranní rutinu obohatit, doporučit lze například dechové cvičení na uklidnění. Studená sprcha zase probudí smysly. Nezbytností je i snídaně – ideálně s vyváženým poměrem živin, aby dítě mělo dost energie. Poté už nezbývá než se po naplánované trase vydat do školy.
Při psaní testu je pak důležité pamatovat na naučenou taktiku. Ta je pro každé dítě jedinečná. Může se stát, že váš deváťák narazí na něco, co ho překvapí, a bude mít pocit, že selhává. Poraďte mu, ať se takovým myšlenkám nepoddává. V případě potřeby pomůže zavřít oči a vydýchat se, pomalu si otázku přečíst znovu a postupně se dostat až ke zdárnému konci.
Přečtěte si i další články ze série „Rodič deváťáka“:
- Správná strategie k přijímačkám je základ
- Přijímačkový wellbeing aneb jak zvládnout přípravu v klidu
- Jak se lépe učit na přijímačky (část I.)
- Jak se lépe učit na přijímačky (část II.)
- Pozor na chyby při vyplňování přijímačkového testu
- Neúspěch u přijímaček aneb Co dál