02:40
Manželka knížete Bořivoje Ludmila je nejen první českou pokřtěnou ženou, ale i první českou kněžnou a světicí. Příliš informací z počátku dějin českého státu nemáme, a tak nevíme, zda byla pokřtěna na Velké Moravě jako její manžel, nebo zda ji pokřtil Metoděj v Čechách. Známější jsou okolnosti její smrti. Podívejte se na stručný příběh jejího života.
Důležitou roli nejen v počátcích křesťanství hrály ostatky svatých. Byly něčím, co bylo součástí rituálu, věřící je uctívali. Podívejte se na debatu historiků o ostatcích a relikviích nejen českého původu.
Informace o našich nejstarších dějinách získáváme většinou z archeologických nálezů nebo dobových textů. Jaké informace nám poskytují o svaté Ludmile, babičce sv. Václava?
První doložený panovník z rodu Přemyslovců je Bořivoj I. S jeho jménem a jeho manželkou svatou Ludmilou jsou spojovány počátky křesťanství v Čechách.
Od nepaměti lidé slavili zimní slunovrat, kdy začíná zima a dny se zase pomalu prodlužují. Dávali si dárky, děti nechodily do školy a ve starém Římě si otroci vyměnili role se svými pány, kteří jim museli sloužit. Staří Keltové si zapálili v krbu poleno a vyprávěli si příběhy. Popel pak rozházeli po poli, aby byla velká úroda. Víte, co dneska na našem stole symbolizuje právě toto poleno? Co symbolizuje vánoční cukroví?
Kde se vzal na světě internet a k čemu vlastně je? Jak to všechno začalo? Musíme si povědět něco z historie technických vynálezů. Podívejte se, jak šel čas. Mnohé z nich sice již dávno nepoužíváme, ale bez nich bychom nebyli tam, kde jsme dnes.
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Holašovice byly založeny už ve 13. století a dodnes tvoří ucelený soubor domů, který se od středověku téměř nezměnil. Můžeme tak obdivovat usedlosti kolem rozlehlé návsi s chlévy, maštalemi, sýpkami atd. Podívejte se na podobu vesnice našich předků, i když vizuálně průčelí statků doznala změn ve stylu tzv. selského baroka v druhé polovině 19. století.
S počátky českého státu je spojeno zavedení křesťanství jako jednotné víry rodícího se státu. Důležitou roli v tom sehrálo založení pražského biskupství. Druhý pražský biskup Vojtěch je jedním z patronů českých zemí a důležitou postavou šíření křesťanství v Evropě vůbec.
Za vlády posledních Přemyslovců vypukla na místě dnešní Kutné Hory stříbrná horečka. Nález bohatého ložiska stříbrné rudy udělal z osady velmi brzo město, které se záhy stalo městem nezcizitelným královské koruně. Václav II. vydal v roce 1300 velmi promyšlený horní zákoník, kde stanovil královská práva, stanovil pevnou pracovní dobu, zavedl jednotnou minci a dal razit v Kutné Hoře jednu z nejvýznamnějších mincí středověku, pražský groš.
Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic byl snad nejproslulejším z našich humanistů jagellonské doby – šlechtic, spisovatel, básník. Psal zásadně latinsky, češtinu považoval za barbarskou. Na svém hradu Hasištejně založil vlastní humanistickou školu.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.