02:19
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Předkrm není nic jiného než malá chuťovka před velkým jídlem, ale proč si ho dáváme? Má naladit naše chuťové pohárky na hlavní chod. Kdo ho asi vymyslel, kdy byl nejoblíbenější a jakou má historii? Podívejte se!
Naše tělo je vystaveno celé řadě škodlivých látek. Některé jsou přírodního původu, některé vytváří člověk sám. Jak s těmito různými škodlivými látkami tělo bojuje? Podívejte se v dalším díle oblíbeného francouzského animovaného seriálu.
Horolezci, horolezkyně, horolezčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá.... zpívá ve své písničce Ivan Mládek. Co vše se může ale stát, když se na skály vydají lidé, kteří přecenili své síly? Jak se zachovat ve složité situaci? O tom vypráví tato epizoda z cyklu "Zachraň se, kdo můžeš!".
Pojďme se společně podívat na video o evoluci. Každý živý organismus má v sobě návod, podle kterého je postavený, říká se mu DNA. Jednotlivým částem DNA se říká geny. Když se organismus rozmnoží, zkopíruje svůj návod a vznikne nový jedinec. Občas dojde k mutaci, to znamená, že se nějaká stránka z návodu špatně zkopíruje. Evoluce jsou zkrátka jen miliardy let pokusů a omylů.
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Pojďme se společně podívat na video o dějinách života. Kde se vzal život? Jak se vyvíjel? Všechno začalo pod vodou, kdy jedna archea snědla bakterii a nová složitá buňka se začala množit, jednobuněčné organismy se začaly skládat do složitějších organismů a vývoj složitého života se mohl rozjet. Zdá se to jako drobný incident, ale nejspíš jde o okamžik, kdy vznikl veškerý život na Zemi. A jak to bylo dál?
Včela medonosná je pro planetu Zemi nadmíru důležitá a její spojenectví s lidmi trvá už tisíce let. Poznejte, jaký je způsob života včel ve včelím společenství a prozkoumejte stavbu těla včely.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Břetislav byl synem Oldřicha a Boženy. Do koho se zamiloval? A jakým způsobem si opatřil nevěstu? Co na jeho počínání Jitka říkala? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
13 477
755
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.