02:43
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Když skončí doba ledová a mamuti odchází na sever, hledají pravěcí lidé potravu jinde. S teplejším klimatem se objevují nové možnosti a vzniká primitivní zemědělství.
Landek Park je největším hornickým muzeem u nás. Návštěvníky místo okouzlí svojí autenticitou hornického prostoru i spojením technické památky s přírodní, tedy s vrchem Landek. Ředitel muzea nás provede po historické šatně a důlní expozici. Herec Josef Polášek tak na vlastní kůži pozná denní režim horníků a zjistí, že Bezručovy verše o „svalech ztuhlých v železo“ opravdu nadsazené nebyly.
Pár dní po listopadových událostech 1989 se začátkem prosince konal 11. celostátní sjezd Jednotných zemědělských družstev. Jako již pravidelně družstevníci hodnotili pokroky v zemědělství. Něco ale bylo nové - na sjezdu vystoupila delegace Občanského fóra, která však byla vypískána. Podívejte se na tehdejší reportáž, která je obrazem měnící se doby.
Jak vypadala ekonomická a politická situace v Evropě vpředvečer první světové války? Čím lze charakterizovat ekonomický vývoj v Německu, Velké Británii nebo Rakousku-Uhersku? A nakolik relevantní je teze o tom, že jednou z hlavních příčin první světové války byla touha velmocí po dalších koloniích? Nebyla stávající péče o chod kolonizovaných území spíše přítěží? To vše podrobněji objasní historici v pořadu Historie.cs.
Každý z nás ví, že mlýn sloužil k mletí mouky. Co všechno ale bylo třeba udělat, než se z obilí stala mouka? A co byl hasačert? Podívejte se na krátkou reportáž z útrob mlýna, který byl přenesen ze svého původního místa do skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
V roce 1955 se v televizi odvysílal první živý přenos hokejového zápasu a vzniklo tak i nové televizní povolání, komentátor. Kam až mělo vysílání dosah? Jaká část zápasu se odvysílala? Jaká k tomu byla potřeba technika? A jak tento hokejový zápas ovlivnil prodej televizorů?
Ema měla od narození dobrodružnou povahu a hlavu plnou bláznivých nápadů. Poslechni si její vyprávění o tom, jak se i přes neúspěchy nevzdala a dosáhla toho, co chtěla.
Seriál Wifina se v tomto díle zaměřil na čas. Víte například, proč má hodina právě 60 minut? Víte, které hodiny na světě jsou nejpřesnější? Odpovědi na tyto otázky a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Představení archeologie jako vědy a popis základních metod archeologického výzkumu od práce v terénu až po laboratorní analýzy.
Nejstarší české dějiny jsou zachyceny v Kosmově kronice a z ní vyšel ve svém beletristickém zpracování Alois Jirásek. Podívejte se, jak se na naše nejstarší dějiny a jejich umělecké zpracování dívají odborníci a odbornice dnešním pohledem v pořadu Historie.cs.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Experimentální archeologie se pokouší přijít na to, jak pravěcí lidé vyráběli své výrobky, tedy experimentuje s postupem jejich výroby. Pak srovnává originální nálezy a tyto „novodobé" výrobky. Přesto stále nevíme, jak a co lidé v minulosti uměli vyrobit.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.