09:18
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Obuchu, hýbej se, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o chudém ševci, který díky dobrému srdci získá kouzelného beránka, ubrousek a hůl. Než si však darů stihne pořádně užít, ukradne mu je chamtivá kmotra.
Když děti učí telka! Pojďme si společně se staršími žáky podle inzerátů vybrat, kde strávíme podzimní prázdniny. Osvěžíme si znalost slov protikladných, slov stejného významu, slov hanlivých a lichotivých, která se nachází v inzerátech a hodnocení, a s jejich pomocí porovnáme a vybereme nejvhodnější variantu pro strávení volného času.
Pohádka Jirka s kozou, kterou předčítá Jan Vondráček. Příběh vypráví o Jirkovi, který se rozhodne rozesmát věčně zamračenou princeznu. Spolu s kozou se vydává na cestu do království a poznává mnoho zajímavých přátel. S jejich pomocí pak dokáže snadno splnit svůj cíl i královy těžké úkoly.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá mezijazykovou homonymií (kombinace čeština/maďarština), vysvětluje tento pojem a uvádí hned několik příkladů slov (např. tele, jelen).
Pasáž se zabývá původem, významem a užitím úsloví souvisejících s penězi. Nejprve jsou použita ve scénce a následovně vysvětlena.
Poslechněme si vypravování Zdeňka Svěráka o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi. O tom, jak se seznámili a jak si vydělali na živobytí, jsme už slyšeli. Dnes si poslechneme, jak se ti dva milí pánové stali policisty. Jenže to mělo malý háček. Chcete vědět, jak se to seběhlo? Pohodlně se usaďte, příběh o těch dvou začíná!
Jestli to tak opravdu bylo nebo nebylo, to se už dnes nedozvíme, ale tyto pověsti, které se nám zachovaly, stojí za to znát. Rytíř Prášil nám poví, jak to bylo s horou Blaník, kde jsou podle pověsti ukryti rytíři svatého Václava. Ti nám přijdou pomoci, až nám bude nejhůř. Celá pověst je i ve znakové řeči.
Český básník, písničkář a prozaik Jan Burian zpívá skladbu s textem Jiřího Ortena Černý obraz (básnická sbírka Ohnice) v pořadu České televize Písně českých básníků.
Pan Majer se díky kouzelnému zvonečku ocitne v pohádkové říši, kam ho přenese čaroděj Rumburak. V krátkém videu uvidíte několik pohádkových postav, které tam potká. Podívejte se, jaký malér během malé chvilky způsobí.
Pohádka o strašném, ale spravedlivém vládci Krkonoš, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Jeníkovi a Andělce, kteří se starají o nemocnou maminku a žijí v bídě. Jednoho dne se proto vydají požádat o pomoc vládce Krkonoš, Rýbrcoula. Cesta k němu však není jednoduchá.
V pasáži pořadu Písně českých básníků uslyšíme báseň Petra Bezruče Kdo na moje místo ze sbírky Slezské písně. Báseň zhudebnil Jaromír Nohavica a zazněla také ve filmu Petra Zelenky Rok ďábla.
V podání Jana Wericha si v pasáži pořadu Malá noční povídka můžeme poslechnout "úspornou" jednoslabičnou pohádku Chlap, děd, vnuk, pes a hrob z knihy Fimfárum.
Haná, krajina bohatých statků, návštěvníky přivítá větrnými mlýny. Staré časy připomenou i rázovité stodoly, hanácké nářečí nebo bohatě vyšívané kroje. Podíváme se také, jak vypadala hanácká svatba. Proč tyhle dobré časy skončily?
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.