09:26
Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Jak je přešla legrace, kterou předčítá herečka Nina Divíšková. Příběh vypráví o tom, jak si kocourci chtějí z někoho vystřelit a nachystají několik pastí. Nečekají však, že se jejich plán obrátí proti nim.
Vietnamská pohádka Jak přišly na svět opice, kterou předčítá herečka Taťána Medvecká. Příběh vypráví o starci, který přijde na svatbu žebrat o jídlo. Všichni kromě nehezké služky ho vyženou. Když však ze služky udělá krasavici, svého činu litují. Dokáže jim stařec odpustit?
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící. V tomto díle si užijí pohádku o ztracených jiskřičkách, pomocnicích psího kmotříčka.
Veterinář Radim Fiala předčítá napínavé zvířecí příběhy Lucie Křesťanové svému papouškovi, doktoru Žakovi, který ovládá znakovou řeč a veterinářovo vyprávění do ní simultánně převádí. Pohádky o zvířátkách tak mohou sledovat i malí neslyšící.
Vyprávění pohádky Pán podzemní říše. Příběh pojednává o krásné, ale namyšlené dívce, která touží jen po zlatě a drahokamech. Všechny nápadníky, kteří jí nabídnou míň, odmítá. Když ji o ruku požádá muž ze zlatého kočáru, souhlasí a ochotně se vydává do jeho říše. Netuší však, že zde je ze zlata úplně všechno, včetně jídla.
Pohádka O krásné Heleně a devíti bratrech, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o Heleně, jejíž bratry nechá zlá macecha proměnit v labutě. Aby nestihla ublížit i jí, uletí s ní bratři pryč. Helena se pak rozhodne, že udělá všechno pro to, aby získali svoji původní podobu. Zvládne však sama splnit všechny těžké úkoly? Příběh je přeložen do znakové řeči.
Pohádka Začarovaný hraběcí syn, kterou předčítá herec Václav Vydra. Příběh vypráví o bohatém hraběti, který chce sám vládnout celému kraji. Nechá proto zabít druhého hraběte i s poddanými a jeho syna promění v koně. Netuší však, že se všichni vrátí jako duchové a začnou na hradě strašit.
Pohádka Rarášek pod hruškou, kterou předčítá herec Matouš Ruml. Příběh vypráví o sedlákovi, který narazí na zmoklé kuře pod hruškou. Vezme ho tedy k sobě domů a usuší ho. Od té doby se však u něj na statku začnou dít podivné věci.
Pohádka O Jablko-domu, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o Jablko-domku. Na jedné zahradě je strom, na kterém je pouze jedno jablko, ve kterém bydlí červ a vitamín C. Vitamín C vysvětlí, proč je důležité starat se o stromy a jablka.
13 902
796
4 751
1 352
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.