01:29
Jak se vyvíjel náš sluch? Jak fungují uši? Znáte zvíře, které slyší, i když je nemá? Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř ucha, a chcete vědět, jak si vyrobit domácí telefon? Vydejte se s námi do pohádkové televizní soutěže, ve které bude muset náš soutěžící Brďo zdolat Trpaslíkův kvíz.
Ukázka, jak lze z PET lahve vyrobit bubínek. Pokus, při kterém při šíření zvuku dojde ke zhasnutí svíčky.
Je snazší plavat ve sladké nebo ve slané vodě? Která více nadnáší? Vyzkoušíme si to jednoduchým pokusem s vajíčkem. Potřebujete nádobu s vodou, fix, vajíčko, sůl. Jak se asi lidé cítí, když se koupou v Mrtvém moři? Ukážeme vám to!
Jednoduchým pokusem si ukážeme, že zvuk dokáže „roztančit“ kousky papíru. Budou vibrovat tím více, čím bude zvuk hlasitější. K pokusu potřebujete misku, plastovou fólii, gumičku, přehrávač a ústřižky, nejlépe hedvábného, papíru.
Pojďme se společně podívat na video o ledopádech, které se nachází třeba na Blansku u propasti Macocha. Tuto ledovou výzdobu nám přichystalo mrazivé počasí. Ledopády mohou být průhledné, bílé, ale i oranžové. Barvu ledopádů určují látky rozpuštěné ve vodě, která vyvěrá ze země. Jak často se tato ledová krása objevuje a je možné ji navštívit? Podmínky pohybu v této chráněné krajinné oblasti jsou jasné.
Věděli jste, že v západních Čechách existuje místo, které působí jako z jiného světa? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Pojďme se společně podívat na video o tom, co je to a jak funguje tlak vzduchu. Anebo vody? Vzduch se skládá z molekul. A co je těžší? Vzduch nebo helium? I když můžeme mít pocit, že je kolem nás volný prostor, jsme obklopeni obrovským množstvím částeček různých plynů, které se mohou změnit v kapalinu nebo zmrznout.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.