02:01
Pokus s ledem nám ukazuje, že studená a teplá voda má různou hustotu. Potřebujete teplou a studenou vodu, sklenici, vodové barvy, tvořítko na led a olej. Zkuste si, zda se vám pokus povede stejně jako dětem.
Do plné sklenice vody budeme postupně přidávat mince. Přeteče voda přes okraj? Kolik se vejde mincí do sklenice? Můžete předem i odhadovat. Potřebujete jen sklenici, vodu, mince a tácek. Vysvětlení tohoto jevu se také dozvíte, podívejte se.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Jak se vyvíjel náš sluch? Jak fungují uši? Znáte zvíře, které slyší, i když je nemá? Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř ucha, a chcete vědět, jak si vyrobit domácí telefon? Vydejte se s námi do pohádkové televizní soutěže, ve které bude muset náš soutěžící Brďo zdolat Trpaslíkův kvíz.
Víme, že rostliny potřebují ke svému životu vodu. Pijí jako lidé? Jednoduchý pokus s obarvením karafiátu nám ukáže, jak voda putuje rostlinou. Potřebujeme vodu, bílý karafiát a barevný inkoust nebo potravinářské barvy. A víte, který spisovatel se jmenoval stejně jako naše dnešní květina?
Je snazší plavat ve sladké nebo ve slané vodě? Která více nadnáší? Vyzkoušíme si to jednoduchým pokusem s vajíčkem. Potřebujete nádobu s vodou, fix, vajíčko, sůl. Jak se asi lidé cítí, když se koupou v Mrtvém moři? Ukážeme vám to!
Víte, podle čeho dostala Amatérská jeskyně své jméno a proč není přístupná veřejnosti? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Robůtek Kit a pan Baterka využijí na své cestě mořské proudy. Silné proudy je ale rozdělí - zatímco Kit pluje na sever k ledovcům, pan Baterka pluje teplým proudem zpět na kosmodrom. Jak to dopadne? Více o mořských proudech se dozvíte ve videu z Kosmixu: Pod hladinou.
Magnety se buď přitahují, nebo odpuzují. A toho se Šikulové rozhodli využít. Podívejte se, jak můžeme pomocí magnetů uvést do pohybu model autíčka. A to pouze s pomocí magnetů, gumiček, křídy a plastového autíčka. Podívejte se, jak na to a vyzkoušejte si to taky.
Už na konci 19. století vznikla první větrná elektrárna na světě. Jak vypadají, jak fungují, k čemu slouží a sloužily větrné elektrárny, si ukážeme v následujícím videu. Věděli jste, že v ČR se nachází asi 200 větrných elektráren? Dokážete si představit větrnou elektrárnu na moři? Zamysleme se nad budoucností větrných elektráren!
11 749
630
3 577
1 053
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.