03:05
Cesta za kulturou, přírodou a nejzajímavějšími místy Nového Zélandu.
Havajské ostrovy ležící uprostřed Tichého oceánu tvoří osm hlavních ostrovů, perlou Havaje je nazýván ostrov Maui. Je cílem mnoha turistů a patří mezi nejvyhledávanější surfařské destinace. Dominantou Havajských ostrovů jsou vyhaslé i činné sopky.
Reportáž o sopečné aktivitě vulkánu Kilauea na havajských ostrovech v létě roku 2018.
Navštívíme "kraj Pána prstenů", tedy Jižní ostrov Nového Zélandu, s horami, hlubokými údolími, jezery i fjordy. Kromě poutavé přírody je toto území specifické i chovem ovcí, jakožto tradičním způsobem obživy místních obyvatel.
Historie a současnost Tahiti, největšího ostrova Francouzské Polynésie.
Maorové jsou původní obyvatelé Nového Zélandu. Průvodkyně Karolína nás zve na návštěvu za maorským kamarádem Frankem do města Rotorua. Frank je po otci Moravák, po matce Maor.
Kokosové palmy jsou dodnes považovány domorodci na Fidži za strom života. Sušená dužina kokosových ořechů (kopra) byla v minulosti hlavním vývozním artiklem Fidži. Dnes se mimo to na Fidži významně produkuje i kava, extrakt pepřovníku opojného. Dříve bylo Fidži známé také především pro vývoz santalového dřeva, jeho zásoby jsou však dnes nízké.
Oceány se v posledních letech potýkají s řadou ekologických problémů. Trpí i jeden z podmořských divů světa, australský Velký korálový útes. Australská vláda na jeho záchranu vyhradila skoro půl miliardy dolarů.
V horských oblastech národních parků najdeme spoustu pramenišť, mokřadů a rašelinišť. Za deště mokřad funguje jako pomyslná houba. Vodu nasákne, zadrží a na hřebenech hor se vytváří zásoba vody pro období sucha. V minulosti byla voda z mokřadů odváděna a mokřady vysoušeny, aby byly vhodnější pro hospodaření. To se snaží na hřebenech hor změnit a mokřady obnovovat.
Mlha není vodní pára, jak se tomuto druhu srážek někdy omylem přisuzuje. Jsou to drobné kapičky, které vznikají při kondenzaci vodní páry v přízemní vrstvě vzduchu. Odborník na meteorologii názorně ukáže dva nejčastější způsoby, jak v přírodě mlha vzniká. Mlhu si můžeme "vyrobit" i doma.
Václav Cílek srovnává kamenné prvky v české a rakouské metropoli – v Praze a ve Vídni.
Václav Cílek popisuje, jak vznikají a jak se tvarují pískovcová skalní města.
13 464
755
4 586
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.