03:19
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Vydáme se poznávat přírodní krásy v okolí Rýna a Bádenska v čele s Černým lesem. Poté se seznámíme s tradiční výrobou dámských klobouků s bambulemi (Bollenhut), které se v rodinách dědí z generace na generaci a mohou vážit až 2 kilogramy.
Miroslav Táborský představuje stěžejní dílo funkcionalistické architektury, vilu Tugendhat. Vila se nachází v Brně – Černých Polích a jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO.
Město Zlaté Hory bylo založeno ve 13. století v blízkosti rýžovišť drahého kovu, která vznikala podél toku řeky Olešnice od Příčné hory až po polskou hranici. Na konci 16. století byly v tomto kraji nalezeny největší zlaté valouny ryzího zlata v křemenu u nás. Navštívíme jednu z historických štol a prohlédneme si centrum města, které je od roku 1992 chráněnou památkovou zónou.
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách po Iráku. Tentokrát se vydávají do oblasti Iráku, kde žijí Kurdové, národ, který nemá vlastní stát. Na cestě se dostanou do míst, které jsou terčem bombardování. V horách se totiž ukrývají kurdští separatisté, kteří jsou ostřelováni tureckou armádou.
Kapské město je významným přístavem v Jihoafrické republice a jedno z největších afrických měst. Díky svým přírodním scenériím a jedinečnému architektonickému dědictví bývá také označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa. Jednou z nejznámějších přírodních pozoruhodností Kapského Města je Stolová hora. Turisticky velice atraktivní je také největší jihoafrický ostrov Robben Island a okolí města, známé produkcí kvalitních vín.
Podle mnohých statistik představuje Kodaň jedno z nejlepších míst k životu. My se společně vydáme například do královského paláce Amalienborg, do zábavního parku Tivoli, který je druhým nejstarším zábavním parkem na světě, na kulatou věž Rundetaarn, do přístavu Nyhavn a nebude chybět ani moderní architektura. Vydejte se s námi do města cyklistiky a zkuste si tipnout, co má kodaňská historie společného s českou šlechtou.
Tak trochu zapomenutý stát Evropy, který si nese dědictví krvavých válek před třiceti lety. Administrativně jsou důsledky rozpadu Jugoslávie v této malé zemi dodnes patrné, zároveň Bosna a Hercegovina oplývá nádhernou přírodou.
Pyrenejský poloostrov pokrývají statisíce hektarů vinic. Na pobřeží Biskajského zálivu se pěstují hrozny na výrobu populárního vína txacoli. To hraje mimořádnou roli v baskické kultuře. Navštívíme místní vinařství a dozvíme se i něco o pěstování vinné révy. Jak uvidíme, vinařské regiony jsou zajímavé moderní architekturou, která zapadá do okolní krajiny.
Polský hnědouhelný důl Turów je stále středem sporu. Zatímco Češi z Libereckého kraje peticí protestují proti rozšíření těžby, Poláci teď poslali do Bruselu petici za záchranu dolu. Jak se Evropská komise k peticím o těžbě uhlí postaví, zatím jasné není.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně nezávislá média?
Vzpomínky krymských Tatarů na jejich pokusy vrátit se z vyhnanství zpět na Krym, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
Reportáž a rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou o 40. výročí od začátku hospodářských reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga, které nastartovaly bezprecedentní růst ekonomiky.
Izraelsko-palestinský konflikt se táhne již od konce druhé světové války. Na počátku 90. let začal tzv. mírový proces na Blízkém východě, kdy byly podepsány dohody mezi Palestinci a Izraelem. Situace se za dlouhých třicet let v mnohém proměnila, nezávislý stát Palestina však stále neexistuje. V roce 2016 se v Paříži sešla třicítka ministrů zahraničních věcí, aby jednala o palestinské otázce. Samotný Izrael však jednaní, na které nebyly obě znesvářené strany pozvány, ostře odsoudil.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.