02:49
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Břetislav byl synem Oldřicha a Boženy. Do koho se zamiloval? A jakým způsobem si opatřil nevěstu? Co na jeho počínání Jitka říkala? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pojďte se s námi podívat, jak se dříve žilo v Čechách. Ve skanzenu Strážnice budeme vyrábět vlastní hliněné cihly, zatímco ve Veselém Kopci zkusíme, co to obnáší zpracovat len. V Zubrnicích zase skloubili skanzen se zachovalou vesnicí.
V Mariánských Lázních je kromě léčivých pramenů i Zpívající fontána. Ta vystřikuje podle hrající hudby a v noci se k tomu přidávají i barevné efekty a vytvářejí dohromady fascinující podívanou. Jak tento umělecko-technický div funguje, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
„Krkonoše jsou závratě z výšek.“ Jak závratně krásné Krkonoše jsou, zjistili na svém putování i medvědi. Nejdříve si pohráli s borovicí kleč, která roste pouze ve vysokých horách. Pak si užívali v různých říčkách a pramenech a uchvátil je pohled na krkonošské chalupy. Zaujal je také pramen Labe, u kterého zjistili, jakými všemi městy tato řeka protéká. Samozřejmě nemohli minout ani Mumlavské vodopády. Zajímá vás, jakým kamenům se říká hrnce?
Karel IV. král český a císař římský byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Právě díky své matce se těšil v Čechách velké oblibě a sám si naši vlast také zamiloval. Za své sídlo si vybral Prahu a budoval pověst silného českého království, které neustále zveleboval. Mezi mnoho jeho skutků patří i stavba hradu Karlštejn, který měl sloužit pro uložení toho největšího pokladu v celém křesťanském světě.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život svatého Vojtěcha, druhého českého arcibiskupa a jednoho ze dvou přeživších Slavníkovců, který na svých misiích šířil křesťanství.
Karl von Frisch celý život věnoval zkoumání včel. Co vše o včelách zjistil? A za který svůj objev dostal Nobelovu cenu? Pojďte to s námi zjistit.
Pojďme se společně podívat na život bývalého jihoafrického prezidenta. V Jižní Africe kdysi černoši moc práv neměli, nesměli volit a byly pro ně určené i speciální školy. Do takových škol právě chodil Nelson Mandela, který později vystudoval práva a snažil se tyto poměry změnit. Bojoval za práva černochů, více než čtvrt století strávil ve vězení a stal se prvním černošským prezidentem.
Máte rádi papriku? Věděli jste, že již před 150 lety se jedla v Kojetíně, ačkoli to v té době ještě vůbec nebyla známá zelenina? Haná byla proslulá úrodnou půdou a lidé, kteří zde žili, byli bohatí a dobře živení. Jedli hodně kyselých jídel, ale vyvažovali to cukrem. Rozumíte místnímu nářečí?
Vyprávění Zdeňka Svěráka o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi. Poslechněme si příběh o tom, jak se ujali Lékárny U Bílé myšky. Dozvíme se, jak a proč se z lékárny stala lekárna a kdo byli Pocemové, kteří vylekali dva potetované svalnatce. Bude mít vyprávění dobrý konec? Pohodlně se posaďte, příběh začíná.
Česká autorka Hana Andronikova byla za román s autobiografickými prvky v roce 2011 nominována na cenu Magnesia Litera za prózu, obdržela Cenu čtenářů. Děj knihy nám přiblíží herečka Aňa Geislerová. Autorka nám osvětlí, co je na knize autobiografické a které roviny jsou fikce.
Pořad Události v kultuře z roku 2009 připomíná osobnost Arnošta Lustiga při příležitosti 95. výročí jeho narození. Tento český spisovatel židovského původu byl nejen autorem celé řady děl s tématem holokaustu, ale i scenáristou a publicistou světového významu. V dubnu 1945 jako zázrakem uprchl z transportu smrti. Vydobyl si celosvětové uznání a stále patří k našim nejvydávanějším autorům.
Mila Haugová je současná slovenská básnířka a překladatelka, která své první básně začala publikovat již v 80. letech minulého století, a současně nejpřekládanější slovenská básnířka. V pořadu Slovenská čítanka předčítá ze své sbírky a přemýšlí o procesu své umělecké tvorby.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.