02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Bratr Soběslava, Oto II. Olomoucký, si nárokuje český trůn, a proto žádá o pomoc císaře Lothara. Společně pak na Soběslava zaútočí, ale podcení jeho vojenské schopnosti a jsou poraženi v bitvě u Chlumce roku 1126.
Co je pravdy na pověsti o Golemovi a setkal se rabi Löw opravdu s císařem Rudolfem II.? K čemu byl a komu patřil Maharalův pohár, který je vystaven v Židovském muzeu v Praze? O tom všem si v dnešní noci v muzeu popovídáme se samotným rabim a dozvíme se něco nového z židovské historie.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vznikl řízek. Co nazval rakouský císař kdysi rakouským národním pokladem? A kdo za to mohl? Staří Řekové obalovali řízky ve zlatě. Naštěstí jim to úřady brzy zakázali.
Krátké video představuje život a dílo Jana Nerudy, významného českého spisovatele a novináře 19. století. Seznámí nás s jeho životem i dětstvím na Malé Straně, které ovlivnilo jeho tvorbu. Video ukazuje, jak Nerudova tvorba odrážela každodenní život obyčejných lidí a jeho společenské názory.
V době vlády Václava I. přepadla Moravu tatarská vojska a jejich řádění neunikl nikdo. Jaký k tomu měla důvod? Co udělal kníže z hradu Děvičky tatarské princezně a její družině? Jak ho osud potrestal? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje osudy a dobu českého krále Václava IV. Syn krále Karla IV. měl všechny předpoklady stát se úspěšným pokračovatelem svého otce, ale morová rána a papežské schizma z idylického vládnutí stvořily dobu s výzvami, kterým král nedokázal úspěšně čelit.
Volba Jiřího z Poděbrad zemským správcem byla jasným vyjádřením jeho síly a moci. V období takzvaného interregna zastupoval královskou moc. Tu měl i v době nezletilosti krále Ladislava Pohrobka. Ten jej ve funkci potvrdil poté, co se sám ujal vlády. Brzká Ladislavova smrt nakonec vynesla na vrchol moci i Jiřího z Poděbrad, stává se českým králem.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží zachycuje dobu 13. století, kdy byla za přemyslovských králů na vrcholu gotická kultura i rytířské turnaje. Seznámíme se se vzteklým králem Václavem I. i jeho synem Přemyslem Otakarem.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život Karla IV. po návratu do Čech. Ukázka představuje i okolnosti, za kterých se Karel IV. stal římským a českým králem a římským císařem.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.