02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Procvičme si spolu s žáky 3. ročníku vyhledávání informací v textu. V této lekci se zaměříme také na lidské vlastnosti. V úvodu nám pomůže hra s písmeny našeho jména i vyvozování vlastností podle obrázku.
Norský král detektivek Jo Nesbø ve svém románu Macbeth ukazuje, jak hra o moc, nenasytnost a temná zákoutí lidského jednání a mysli dokáží ovlivňovat a ničit životy. Detektivka s inspektorem Macbethem v hlavní roli vyšla ve třiceti jazycích včetně češtiny.
Bajkovník je strom, který plodí listy i bajky. Tento list ukrývá bajku o oslovi, který chtěl od koně pomoci s břemenem. Proč se koni nevyplatila neochota pomoci? A proč bychom si měli navzájem pomáhat my? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Bajkovník je strom, na kterém rostou kromě listů i bajky. V této uslyšíme o oslovi, který byl moc pyšný na svůj řád. Proč se mu nakonec ale nevyplatilo nosit řád na sobě? A co z toho příběhu plyne pro nás? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Rudolf II. přemístil svůj císařský dvůr do Prahy. S sebou si vzal kromě různých služebníků i kuchaře a cukráře, kteří obohatili českou kuchyni o různé sladkosti. Rudolf II. si cukrovinky rád dopřával, přestože byl v té době cukr velice drahý.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.