02:59
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pasáž z pořadu Čtenářský deník se zabývá knihou Hrdý Budžes od Ireny Douskové. Autorka hovoří o okolnostech vzniku díla, tématu knihy, období normalizační šedi v Československu a také krátce shrnuje děj díla. Ukázku z knihy předčítá Jan Borna.
Sloní tatínek pořád pracuje nebo něco vyřizuje po telefonu. Jeho syn Vilík s ním vyrazí hrát golf. Komu se dařilo v golfu lépe a proč? A co nejvíce při hře pomohlo?
Znáte jídlo zvané třepanky? A víte, jaké suroviny se dávají do těsta? V naší pohádce je zbožňuje trpaslík Venda, který s nimi zažije napínavé dobrodružství! Pojďme se k němu přidat! Jenom si musíme dát pozor na ježibabu, která hledá svého ztraceného králíka Šmajdu. Ten s ní ale zatočí. Poslechněte si jak?
Na stromě Bajkovníku rostou listy i bajky. Za vlády bohyně Juno za ní přišel páv s přáním umět zpívat. Jak si bohyně poradila s jeho závistí? A jaké z toho vyplývá ponaučení pro nás? Podívejte se.
Historie omáček sahá až do starověkého Řecka a Říma. Věděli jste, že jich existuje přes 100 druhů? Jakou máte nejraději? Hrajme si s chutěmi do sytosti a poznejme kouzlo omáček.
Odkud pochází různé velikonoční zvyky? Jak se slaví Velikonoce v jiných zemích? Podíváme se blíže na původ velikonočních tradic a společně se školáky v Tišicích se naučíme zdobit vajíčka voskem nebo péct typické velikonoční pečivo.
Kdo by to byl řekl, že jednou vzlétne člověk k nebesům. A kdyby jen jeden, letectví udělalo od dob svého vzniku obrovský pokrok a dnes už můžeme díky proudovým letadlům přepravit velké množství lidí na obrovské vzdálenosti v poměrně krátkém čase. Pořád ale existují hranice, které se dají pokořit. Inu, jak se říká, pokrok nezastavíš.
První osada na Třeboňsku vznikla ve 12. století. Karel IV. povýšil Třeboň na město a tehdy zde začaly vznikat první rybníky, aby lidé zbavili krajinu močálů. Přibývalo luk a polí a dnes je na Třeboňsku více než 80 rybníků a všechny jsou plné ryb. A proč se jeden z nich jmenuje Nevděk? Dozvíte se ve videu.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.