02:59
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Někdy je potřeba dát si pozor na to, co si přejeme. Lidé si občas něco přejí, aniž by věděli, co by to znamenalo, kdyby se jim jejich přání splnilo. Přesně to se stalo Olince, Aničce a jejich spolužákům. V takovém případě je potřeba zachovat chladnou hlavu a vymyslet, jak takové splněné přání správně využít. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
Víte, které pohádkové postavy umí čarovat? Kouzelník a víly! A víte, že čarovat umí třeba i mráček? Je to takový popleta, kouzlit moc neumí, kde co zbabrá. A o tom je tato pohádka. Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
Jak se trumpeta rozmotala a natáhla, vydala se lézt do světa jako dlouhý had. Vyděsila kocoura a cestou se přichomýtla ke sněmu žížal. Jak se to se žížalami zamotalo a pak zase rozmotalo? A jak to dopadlo s trumpetou? To se dozvíte v naší čítance.
Vyprávění Zdeňka Svěráka nám v tomto díle představí kapitolu O peřině a polštáři z knihy Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla. Vyprávění je doplněné krásnými ilustracemi. Pojďte si ho poslechnout s námi. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové? V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil. Jak je to možné? A kdo přišel na to, co s bramborami v kuchyni počít? Podívejte se sami.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Společně nahlédneme do historie našeho státu. Až do 1. světové války byly české země i Slovensko součástí Rakouska-Uherska. Během války museli žít Češi i Slováci v područí Němců. Po 2. světové válce bylo Československo obnoveno a vládli komunisté. Po odstoupení komunistů zatoužili slovenští politici po ještě větší samostatnosti.
Pojďme se společně podívat, jak se stal Tomáš Baťa tvůrcem světového obuvnického impéria. Od malička se vyznačoval pílí, houževnatostí a schopností si všechno dobře spočítat. Už v dětství vyráběl pro spolužačky botičky pro panenky. Se sourozenci si ve Zlíně otevřel vlastní obuvnickou dílnu, začátky byly těžké, ale do roka byly všechny dluhy splaceny. A co bylo dál? Přišla válka. Ale i s ní si Tomáš nějak poradil.
9 829
396
2 248
857
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.