03:04
V rozhovoru s demografkou Českého statistického úřadu jsou představeny základní demografické charakteristiky týkající se populace ČR v roce 2020. Vedle vývoje počtu obyvatel se dozvíme základní informace o struktuře obyvatelstva dle pohlaví, věku a demografických rekordech.
Svoje poddané si panovníci na českém území sčítali už ve středověku. Potřebovali totiž vědět, kolik lidí může platit daně a kolik mužů je schopných nastoupit do armády. První dochované písemnosti o sčítání pocházejí z 12. století. V roce 1770 zavedla Marie Terezie číslování domů. Ve speciálu ke sčítání lidu z roku 2011 se podíváme i na to, jak se sčítalo v roce 1950 nebo třeba v roce 1869.
Součástí sčítání lidu jsou i informace o menšinách. Kolik národností u nás vlastně žije? A je možné se přihlásit ke dvěma národnostem? Kolik obyvatel je v kterém kraji věřících a k jakým náboženstvím se hlásí? A jak je to s manželstvím? Podívejte se na speciál ČT ke sčítání lidu v roce 2011.
Data o počtu obyvatel se na našem území shromažďují od 5. století. Jak se od té doby měnil počet obyvatel Česka? Jaká byla při sčítání lidu v roce 2001 věková a vzdělanostní struktura obyvatel? Kolik lidí dojíždělo za prací a do škol? A odkud a kam?
Jaké jsou přínosy sčítání obyvatelstva? Získaná data mohou pomoct k tomu, aby se v Česku žilo lépe. Obcím a městům umožní nastavit služby tak, aby co nejlépe sloužily občanům. Výsledky sčítání využijí vysoké školy i developeři. Sčítání může i zavčas odhalit např. nedostatek mateřských škol a dalších sociálních zařízení.
V roce 2021 uplyne sto let od prvního sčítání lidu v Československu. Jak tato logisticky náročná akce v uplynulých sto letech vypadala a jak se měnila? Podívejte se na dobové reportáže i komentáře odborníků.
Žižkovská televizní věž vzbuzovala od začátku své existence rozporuplné reakce mezi odborníky i laickou veřejností. Někteří ji považovali za stavbu budoucnosti, podle jiných se vůbec nehodila do panoramatu Prahy plného historických budov. Následující reportáž představí současnost i pozadí vzniku této zajímavé stavby, která je dodnes nejvyšší budovou v Česku a dodnes vyvolává emoce.
Pořad ukazuje, jaké stopy zanechaly ledovce v Krkonoších a jak přišla Sněžka ke svému zvláštnímu tvaru.
Po konci 2. světové války převzala vládu na řadě míst Českého lesa příroda, protože po odsunu původních německých obyvatel řada vesnic a osad osiřela a následně zanikla. My se podíváme do míst, kde ještě před válkou bývalo rušno a dnes tehdejší čilý ruch připomínají jen zbytky staveb. Jednu opuštěnou vísku navštívíme i na druhé straně hranice v Bavorsku.
Paříž má mnoho přezdívek, např. město módy, metropole lásky, pokladnice umění a architektury či město nad Seinou. Je známá i pod slangovým názvem Paname. Řeka Seina tvoří páteř celého města a je důležitou dopravní tepnou. Její nábřeží je místem hojně navštěvovaným místními i turisty. Míst, která turisté navštěvují v centru Paříže, je ale daleko víc. Pojďte se s námi za nimi vydat.
Hlavní město Řecka má velmi dlouhou a bohatou historii. Jednou z nejznámějších starověkých památek světa je athénská Akropole, návrší s řadou antických staveb, které byly centrem tehdejšího Řecka. Athény jsou však živým městem, kde vedle starověkých děl můžeme obdivovat i současné moderní umění, včetně toho pouličního.
Namibie se potýká s pandemií AIDS. Přibližně jedna pětina obyvatel je nakažena virem HIV, Namibie je tak jednou z nejpostiženějších zemí na světě. Mnoho dětí žije v domácnosti, kde jeden nebo oba rodiče zemřeli. Na pomoc s pandemií získala africká země finanční pomoc ze zahraničí, převážně z evropských fondů. Mnohem důležitější je však změna chování místních obyvatel, zejména omezení polygamie a používání kondomů při sexu.
Dnes žije v těsném okolí velkoměst na pobřeží 90 % obyvatel země a vyprahlé vnitrozemí Austrálie stále zůstává téměř liduprázdné. Jaké jsou zákonitosti z hlediska rozložení australského obyvatelstva?
12 978
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.