03:59
Víte, kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní? Hluboko v amerických Skalistých horách. Podle nich si řídí svůj čas všechny hodiny na světě. Jsou to hodiny atomické, které pracují na základě elektromagnetického kmitání atomů. Jsou tak přesné, že by potřebovaly 52 miliónů let, aby se odchýlily o 1 sekundu.
Zvuk i světlo se šíří vlnami. Zatímco zvuk se šíří podélným vlněním pomaleji, světlo se šíří příčným vlněním rychleji. Změna frekvence u zvukového vlnění určuje výšku tónu a u světelného vlnění barvu světla. Přestože se jedná o rozdílné typy vlnění, je možné použít světlo k přenosu zvuku.
Ukázka stojatého vlnění typického například pro napjatou strunu a popis výpočtu rychlosti světla pomocí mikrovln.
Vysvětlení, na jakém principu funguje mikrovlnná trouba. Součástí ukázky jsou také nebezpečné pokusy v mikrovlnné troubě, na jejichž základě se vysvětlí, v kterých případech mikrovlnka jiskří.
Co se stane s hořícím plamenem zapalovače, když ho obklopíme měděnou pružinou? Plamen po chvíli téměř ztratí barvu. Mezi pružinou a plamenem přechází vnitřní energie a teplota, záření plamene má proto nižší vlnovou délku, než je dolní hranice viditelného světla.
Série pokusů s mikrovlnnou troubou. Jak působí elektromagnetické záření na jídlo ohřívající se v mikrovlnné troubě? Lze v ní rozsvítit žárovku?
13 317
747
4 556
1 248
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.