Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Elektromagnetické kmitání a vlnění

Rozšiřující materiály:

Délka videa:

Stupeň vzdělání:

Vybrané filtry:

Smazat vše

Řadit podle:

Seřadit podle...

Zobrazuji 1-12 z 12
Nejpřesnější hodiny na světě
02:40

Nejpřesnější hodiny na světě

Víte, kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní? Hluboko v amerických Skalistých horách. Podle nich si řídí svůj čas všechny hodiny na světě. Jsou to hodiny atomické, které pracují na základě elektromagnetického kmitání atomů. Jsou tak přesné, že by potřebovaly 52 miliónů let, aby se odchýlily o 1 sekundu.

Stojaté vlnění a mikrovlny
03:30

Stojaté vlnění a mikrovlny

Ukázka stojatého vlnění typického například pro napjatou strunu a popis výpočtu rychlosti světla pomocí mikrovln.

Přenos hlasu po paprsku světla
07:46

Přenos hlasu po paprsku světla

Zvuk i světlo se šíří vlnami. Zatímco zvuk se šíří podélným vlněním pomaleji, světlo se šíří příčným vlněním rychleji. Změna frekvence u zvukového vlnění určuje výšku tónu a u světelného vlnění barvu světla. Přestože se jedná o rozdílné typy vlnění, je možné použít světlo k přenosu zvuku.

Bezdrátový přenos energie
05:44

Bezdrátový přenos energie

Jak se dá bezdrátově přenést elektrická energie? Touto myšlenkou se zaobíral již Nikola Tesla, který přispěl k mnoha vynálezům v oblasti elektřiny a magnetismu. Aby byl přenos energie účinný, je třeba využít rezonančních objektů vázaných magnetickým polem. Michael vám se svými společníky ukáže několik pokusů demonstrujících bezdrátový přenos energie.

Pokusy v mikrovlnné troubě
02:39

Pokusy v mikrovlnné troubě

Série pokusů s mikrovlnnou troubou. Jak působí elektromagnetické záření na jídlo ohřívající se v mikrovlnné troubě? Lze v ní rozsvítit žárovku?

Pokusy: Výbuch v mikrovlnce
03:26

Pokusy: Výbuch v mikrovlnce

Co udělá vejce po minutě v mikrovlnné troubě? Exploduje. Co se naopak stane v mikrovlnné troubě s úspornou žárovkou, obyčejnou žárovkou či mobilem? A jak dopadne mikrovlnná trouba, pokud do ní vložíme pštrosí vejce? Žádný z našich pokusů ale doma nezkoušejte!

Technologie pro zdravotně postižené
01:57

Technologie pro zdravotně postižené

Představujeme nové technologie, které mohou lidem s různými zdravotními postiženími usnadnit život. Například kamera, kterou lze připevnit na obrubu brýlí, a ona pak sama čte text nebo rozpoznává obličeje. Lidem, kteří nemohou ovládat končetiny nebo i hlas, pomáhá projekt Bazil. Rozpoznává frekvence mozkových vln a umožňuje tak ovládat elektroniku myšlenkou. Pro děti s vadou zraku je určena takzvaná hmatová kniha.

Mikrovlnná trouba
02:08

Mikrovlnná trouba

Pořad jednoduše a stručně vysvětluje princip činnosti mikrovlnné trouby.

Pokusy v mikrovlnné troubě
03:59

Pokusy v mikrovlnné troubě

Vysvětlení, na jakém principu funguje mikrovlnná trouba. Součástí ukázky jsou také nebezpečné pokusy v mikrovlnné troubě, na jejich základě se vysvětlí, v kterých případech mikrovlnka jiskří.

Pokus: Plamen a měděná pružina
01:03

Pokus: Plamen a měděná pružina

Co se stane s hořícím plamenem zapalovače, když ho obklopíme měděnou pružinou? Plamen po chvíli téměř ztratí barvu. Mezi pružinou a plamenem přechází vnitřní energie a teplota, záření plamene má proto nižší vlnovou délku, než je dolní hranice viditelného světla.

Jak si sestavit vysílačku
10:31

Jak si sestavit vysílačku

Jak si můžeme sestavit vysílačku? Vysvětlíme si, jak fungují radiové vlny a bezdrátová telegrafie a pak si s pomocí českých radioamatérů postavíme z několika vyřazených součástek vlastní vysílačku. Co k tomu potřebujeme a jak co zapojit? A kde se vzalo slovo radioamatér? S čím vším jejich vysílačky pomáhají? Všechno si vysvětlíme a nakonec se pokusíme s pomocí naší vysílačky navázat kontakt.

Lokátor
10:19

Lokátor

Můžete si auto zabezpečit, jak chcete, ale když se zloději rozhodnou, stejně ho ukradnou. Všechna zabezpečení jsou ale dobrá, protože přinejmenším zloději ztíží cestu k autu a někdy ho i malá překážka stačí odradit. Existují však i zařízení, která nás bez cizí pomoci dovedou k ukradenému autu. Jsou to tak zvané lokátory, které se umístí na některém z ukrytých míst v autě. Velmi pevná a vodě odolná krabička ukrývá techniku, která zaměřuje polohu vozu pomocí družic GPS systému. Díky síti mobilních telefonů vysílá krátké údaje o poloze s přesností 0,75 m. Každý pak může sledovat pouť svého vozu na internetových mapách. Zloději se technologii samozřejmě snaží přelstít.

Probíhá načítání