03:53
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Velikonoční pondělí je neodmyslitelně spojeno s pomlázkou. Tato tradice existuje už velmi dlouho a stejně jako jiné dávné tradice se časem měnila. Dříve bylo například zvykem vymrskat nejen dívky, nýbrž celou domácnost.
Smrtná neděle je spojena s vynášením smrti, obyčejem známým už z předkřesťanské doby. Smrtka nebo také Morana zpodobňuje zimu, kterou je třeba utopit. Místo zimy nastupuje jaro symbolizované tzv. lítem, s kterým chodívaly dívky koledovat po vesnici.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
Podle křesťanské tradice odlétají na zelený čtvrtek zvony do Říma, proto je dříve nahrazovaly řehtačky a klapačky. V některých obcích se tato tradice dodržuje dodnes. Podívejte se, jak se tyto tradiční velikonoční nástroje vyrábějí.
V království etikety chystají hostinu, stejně jako u Klárky doma pozvali hosty na večeři. Jak správně prostřít stůl, abychom neměli ostudu? Na kterou stranu talíře patří polévková lžíce a kam položit vidličku? Jaký je rozdíl při použití papírového a látkového ubrousku? Při hledání odpovědí na tyto otázky se nám budou velice hodit rady Mistra E.
Lego a zajímavosti okolo stavebnice Lego nám představí tento díl Wifiny. Stavebnice je už skoro 70 let stará, ale za tu dobu se vůbec nezměnila. Jednotlivé díly jsou navzájem kompatibilní. Existují tisíce různých sad, ze kterých si doma můžete postavit, na co si vzpomenete. Víte, že kostiček lega je 62x víc než lidí na světě?
Samota se někdy hodí, osamělost vždycky škodí! Jaký je rozdíl mezi osamělostí a samotou? Může se člověk cítit osamělý i mezi lidmi? A jak se chovat k člověku, který vypadá osaměle? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Nějaký slib, který nesplnil, dal někdy každý z nás. Ale pozor! Pokud často slibujeme něco, co nemůžeme nebo nechceme splnit, je to zrádné. Člověk se totiž stane nedůvěryhodným, lidé mu nevěří. Rozmysli si, co a komu slibuješ!
Jak poznám správného kamaráda? Nejlépe se to ukáže v okamžiku, když mám problém. Snaží se mi totiž v rámci možností pomoci. Za kamarádství se nic nežádá ani nenabízí. Chcete vědět, co ještě je mezi kamarády důležité? Podívejte se s námi.
Chovat se vhodně na návštěvě je pro někoho dost nesnadný úkol. Jak se tedy správně chovat? Nezapomeňte nejprve pozdravit! Na návštěvě děláme jenom to, k čemu nás hostitelé vyzvou. Pokud si s sebou přivedete někoho, koho ostatní neznají, nezapomeňte ho představit. A pozor, děti si mají hrát tak, aby ostatní nerušily. Pak budete vítaná návštěva!
Zkusit si moderovat předpověď počasí v televizi je snem mnoha dětí. Petře se její sen splnil. Věnovala se jí moderátorka Taťána Míková z České televize. Podívejme se společně do zákulisí tohoto vysílání. Dozvíme se, jak se připravuje a jaké vzdělání musí takový moderátor mít.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Máte rádi doma teploučko? Určitě ano. V zimě je to velice příjemné, ale nic se nemá přehánět. Děti se zamýšlejí nad problémem, jak a čím topit, abychom neubližovali sobě ani naší planetě.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 4. ročníku měřit čas. Zopakujme si časové údaje a jednotky času. Podívejme se do historie, čím se dříve měřil čas. Dozvíme se zajímavosti o některých živočiších naší planety a v čem bychom je mohli porovnat podle času. Na závěr si vyrobíme sluneční hodiny.
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Předčítání staré české pověsti o božím soudu. Chodům byla nespravedlivě odebrána jejich práva a byli nuceni podvolit se nové vrchnosti v čele s pánem Lomikarem. Jan Sladký Kozina se podvolit odmítl a zaplatil za to životem. Před svou smrtí Lomikara proklel a vyzval ho na „boží súd“.
Krátké video vysvětlí, kde a jak se u nás vzal vánoční stromeček tak, jak ho známe.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.