03:53
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
Jak se ztratily pomlázky? Děti se seznámí s tradicí Velikonoc a uvidí, jak tento jarní svátek probíhal v minulosti na vesnici. A to včetně velikonočního úklidu, malování vajíček i hodování. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů.
Velikonoční pondělí je neodmyslitelně spojeno s pomlázkou. Tato tradice existuje už velmi dlouho a stejně jako jiné dávné tradice se časem měnila. Dříve bylo například zvykem vymrskat nejen dívky, nýbrž celou domácnost.
Smrtná neděle je spojena s vynášením smrti, obyčejem známým už z předkřesťanské doby. Smrtka nebo také Morana zpodobňuje zimu, kterou je třeba utopit. Místo zimy nastupuje jaro symbolizované tzv. lítem, s kterým chodívaly dívky koledovat po vesnici.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
Podle křesťanské tradice odlétají na zelený čtvrtek zvony do Říma, proto je dříve nahrazovaly řehtačky a klapačky. V některých obcích se tato tradice dodržuje dodnes. Podívejte se, jak se tyto tradiční velikonoční nástroje vyrábějí.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Nejstarší delikatesou lidstva jsou korýši. Tito obyvatelé naší planety žili již před 200 miliony let. Ve starém Římě nesměli klepetáči chybět na žádné slavnostní tabuli. A kde bychom je našli dnes? Některé v řekách, jiné zas v mořích.
Chceš se naučit poznávat hodiny? Víly kmotřičky ti vysvětlí, jak na to.
Mezi ozdobami mají v mnoha domácnostech na vánočním stromečku své místo prskavky. V Evropě ale není mnoho firem, které je vyrábějí. Možná jedinou u nás najdeme v Ústí nad Labem. Jedinečné jsou prskavky tvarované – stromečky, hvězdičky, čtyřlístky a taky jednotlivá písmena a číslice. Ty přicházejí na svět jen tady. Zároveň zapátráme po tom, jak prskavky spatřily světlo světa a co bychom s největší pravděpodobností mohli považovat za jejich předchůdce.
Pasáž na téma, co všechno dělá veterinář. Popisuje, jaká léčí zvířata, co všechno musí znát a kde pracuje.
Pořad popisuje, jak vypadala rodina v pravěku, ve středověku a jak se vyvíjela až do současné podoby. Pasáž stručně představí fungování pravěké tlupy, středověké široké rodiny a podobu současné rodiny.
Princezna Prga s námi řeší problém uhelných elektráren. Bojuje proti elektřině získané jeho spalováním, protože znečišťuje životní prostředí. Nahrazujeme tuto cestu k získání energie udržitelnými zdroji, třeba větrnými elektrárnami nebo solárními panely. Také šetření elektřinou je vhodná cesta.
Seriál Arabela nás přivádí do podivuhodného světa pohádek. Čaroděj Rumburak prostřednictvím televizního vysílání mění jejich děj a pohádkové postavy v říši pohádek se mu musí přizpůsobit. Vypadá to, že pohádková říše zanikne, a tak se král se svými dcerami vydává do světa lidí, kde se princezna Arabela setkává s Petrem.
Proč a jak se nenechat ovládnout emocemi? Je sebeovládání přetvářka? A jak na sobě můžeme pracovat a trénovat sebeovládání? To se dozvíte v televizní škole slušného chování.
Zazpívejme si společně "hymnu" panelákového sídliště. Máte také zkušenosti s bydlením v paneláku? Co myslíte, jaký je rozdíl mezi bydlením v paneláku a bydlením v domečku? Jaké jsou výhody či nevýhody takového bydlení? A jsou děti, které zpívají písničku, s bydlením v paneláku spokojené?
Stalo se vám někdy, že jste udělali průšvih a nevěděli, jak situaci vyřešit? Poradíme se s Agentem v kapse. Jak se zachovat, když jsem lhal a hrozí, že moje lež praskne? Říká se, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci, ale zoufalství bychom neměli podléhat. Vymotat se ze lží není jednoduché a nejlepší je postavit se ke svému průšvihu čelem. Jak? Nezapomeňte, že chybovat je lidské a skoro všechny průšvihy se dají napravit.
Praktické rady, jak odmítat nekalé obchodní praktiky, které na člověka útočí z mnoha stran. Vysvětlení, jak se jim bránit i jak jim předcházet.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.