03:53
Velikonoce jsou pohyblivý svátek plný symbolů. Stále se během nich dodržují některé zvyky a tradice, k těm nejrozšířenějším patří pomlázka, barvení vajíček a pečení velikonočního pečiva, jako je beránek, mazanec nebo jidáše.
Velikonoční pondělí je neodmyslitelně spojeno s pomlázkou. Tato tradice existuje už velmi dlouho a stejně jako jiné dávné tradice se časem měnila. Dříve bylo například zvykem vymrskat nejen dívky, nýbrž celou domácnost.
Smrtná neděle je spojena s vynášením smrti, obyčejem známým už z předkřesťanské doby. Smrtka nebo také Morana zpodobňuje zimu, kterou je třeba utopit. Místo zimy nastupuje jaro symbolizované tzv. lítem, s kterým chodívaly dívky koledovat po vesnici.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Mše sloužená na Boží hod velikonoční se od ostatních mší odlišuje některými zvyky, například se zpívají velikonoční žalmy, hoří svíce zvaná paškál a dříve si lidé nechávali i posvětit jídlo.
Podle křesťanské tradice odlétají na zelený čtvrtek zvony do Říma, proto je dříve nahrazovaly řehtačky a klapačky. V některých obcích se tato tradice dodržuje dodnes. Podívejte se, jak se tyto tradiční velikonoční nástroje vyrábějí.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Auta znečišťují životní prostředí, to víme všichni. Někdy auto skutečně potřebujeme použít. Zamysleme se tedy nad tím, kdy můžeme použít jiný dopravní prostředek než osobní auto. Jít pěšky nebo použít kolo či koloběžku je navíc prospěšné i pro naše zdraví. Víte, co je to globální oteplování?
Třináctiletý Teodor má sen, že se stane divadelním hercem. Herec Marek Němec ho do této profese trochu zasvětil. Podíváte se do divadelní zkušebny, ale i na skutečné představení. A to nikoliv do hlediště, ale do zákulisí divadla.
Pojďme se společně podívat na instruktážní video o tom, jak naučit štěně poslouchat základní povely. Dnes si ukážeme, jak si za chůze přivolat pejska k noze. Aby vám to šlo snadněji, nezapomeňte na odměnu! Té může být i více.
Morální kredit označuje vlastnost člověka. Člověk s vysokým morálním kreditem je hodnocen jako čestný a spolehlivý.
Ovce patří mezi nejskromnější a nejužitečnější hodpodářské zvíře, které se chová po celém světě. Význam ovcí spočívá v tom, že dokáže přeměnit obyčejnou trávu v produkty pro člověka důležité, například maso, mléko nebo vlnu. Víte, jak žili pastevci? Proč se říká obětní beránek?
Na výlet v žabkách určitě nevyrazíme. Podle čeho ale oblečení do přírody vybírat? To vám poradí odborník ze specializovaného obchodu. Také vám prozradí, k čemu slouží membrána a jaké oblečení je vhodné na sport. Zjistíte i zajímavosti o tom, jak se lidé oblékali dříve a jaká dvě hlavní kritéria musí oblečení splňovat.
Mezi domestikovanými zvířaty má kočka domací výsostné postavení, a přestože žije s člověkem, nikdy se mu úplně nepoddala. Dokonce by se dalo říci, že kočka je první zvíře, které si ochočilo člověka. Kočky dokonce žily v chrámech, kde je obsluhovali služebníci.
Pasáž vysvětluje, co je to šlechta, kdo do ní patří a jak se člověk šlechticem stane. Diváci se také dozvědí, jak je to se šlechtou v současnosti.
Nejrozšířenějším sladidlem po celém světě je med, a to už tisíce let. Tipněte si, k čemu ho používala Kleopatra nebo staří Číňané? A víte, že jsme bývali medovou velmocí? A že s trochou medu hned, zesládne vám svět? Spousta dalších informací vás čeká v tomto díle.
S profesorem Antonínem Fričem se podíváme na kostru samice plejtváka myšoka v Národním muzeu. Jak se vzácný exponát, který vážil 4 tuny, dostal do Prahy? A jak dlouho trvalo sestavení kostry?
S nástupem Alexandera Dubčeka nastává Pražské jaro, období demokratizace společnosti. V srpnu 1968 však do Československa vpadnou vojska Varšavské smlouvy. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se seznámí s klíčovými událostmi a osobnostmi české historie. Díl je vhodný především pro mírně pokročilé žáky staršího školního věku.
Předčítání staré české pověsti o božím soudu. Chodům byla nespravedlivě odebrána jejich práva a byli nuceni podvolit se nové vrchnosti v čele s pánem Lomikarem. Jan Sladký Kozina se podvolit odmítl a zaplatil za to životem. Před svou smrtí Lomikara proklel a vyzval ho na „boží súd“.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.