Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Kdy se na polárním kruhu objevuje polární záře? Uvidíte ji pouze za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země vtáhne tyto částice do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu, a při tom se uvolňuje energie ve formě světla.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Díky Slunci se zrodil život a je na něm závislá celá lidská civilizace. Rok 2007 byl rokem Slunce, Mezinárodním heliofyzikálním rokem. Vědci se věnovali výzkumu sluneční aktivity, slunečních erupcí a slunečních skvrn.
Hubbleův teleskop obíhá naši planetu, přináší množství vesmírných obrazů, informací a společně s astronomy pátrá po planetách s atmosférou. Astronomové se domnívají, že existuje mnoho planetárních soustav podobných té naší. V roce 2001 poprvé detekoval atmosféru planety mimo naši Sluneční soustavu a rozluštil její složení. Příběhy hvězd i planet se v kosmu opakují.
Nový obrázek pořízený Hubblovým teleskopem ukazuje jednu z největších oblastí, kde se rodí hvězdy. N 11 je součástí složité sítě plynných oblaků a shluků hvězd ležících ve Velkém Magellanově mračnu. Tato galaxie obsahuje mnoho jasných bublinek zářícího plynu. Jedna z největších a nejnápadnějších bublinek je označována jako LHA 120-N 11.
S dopadem meteoritu na Zem si většinou spojujeme negativní konotace. Může mít tato událost i nějaké výhody, nebo přináší vždycky jen zkázu?
Hubbleův dalekohled není prvním dalekohledem ve vesmíru a určitě nebude ani poslední. Jeho výjimečnost však spočívá v tom, že je jediný, který mohou opravovat lidé. Ukážeme historii tohoto dalekohledu a připomeneme, jak změnil náš pohled na vesmír.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.