05:43
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Názorná ukázka, ve které se s pomocí globusu a baterky dozvíme o příčině střídání ročních období a o tom, kdy je na Zemi nejkratší den a kdy nejkratší noc.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Jaká věda se zabývá vznikem a vývojem vesmíru? Kdy vznikl vesmír? Co je to Velký křach? Co je to Foucaultovo kyvadlo? Jak je stará planeta Země? Kolik planet najdeme ve Sluneční soustavě? Která planeta je nejvíce podobná Zemi? Na všechny tyto otázky si odpovíme v kvízu.
Video obsahuje srovnání prostředků a nástrojů, které měl ke zkoumání vesmíru Jurij Gagarin, jeho následovníci a které máme k dispozici dnes.
Před 13,8 miliardy let došlo k velkému třesku. Video ukáže, co je to prvotní polévka a z jakého materiálu vznikly planety a hvězdy. Dozvíte se také, jaké nové atomy vytvořily termonukleární reakce v nitru hvězd.
Meteor je kámen, který vletí do atmosféry Země. Tam se rozžhaví a shoří. Jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoritem? Jak se vlastně odborně říká padající hvězdě?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.