05:43
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Názorná ukázka, ve které se s pomocí globusu a baterky dozvíme o příčině střídání ročních období a o tom, kdy je na Zemi nejkratší den a kdy nejkratší noc.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Jak se o naší mateřské hvězdě můžeme dozvědět spoustu údajů, které astronomové znají? Jak vznikají sluneční skvrny? Co jsou to protuberance? Jaké jsou projevy sluneční aktivity?
Video se zabývá zatměním Měsíce, kdy a jak často tento astronomický jev nastane a jak to celé funguje. Součástí je také popis měsíčních fází.
Každou noc po celý rok Velmi velký dalekohled Evropské jižní observatoře otevírá své obří oči a prohlíží si překrásnou jižní oblohu. Každé oko je tvořeno velkým zrcadlem o poloměru 8,2 metru. Jeho úkolem je shromažďovat světlo a odrážet jej do optického systému, který pak sestaví ostrý obraz vesmíru. Udržet tyto oči jasné je však náročný úkol. Zrcadla se musí pravidelně čistit, protože i tenká vrstva prachu na něm zkresluje jeho vidění.
Meteor je kámen, který vletí do atmosféry Země. Tam se rozžhaví a shoří. Jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoritem? Jak se vlastně odborně říká padající hvězdě?
13 462
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.