05:43
Materiály v ukrajinštině
Názorná ukázka, ve které se s pomocí globusu a baterky dozvíme o příčině střídání ročních období a o tom, kdy je na Zemi nejkratší den a kdy nejkratší noc.
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Jak se vyvíjí vesmír a jak skončí? Co je to velký třesk, tepelná smrt a velký roztrh? V jaké fázi se právě nyní vesmír nachází? A víme, co bylo před velkým třeskem?
Co bylo dřív: Galaxie nebo její černá díra? Astrofyzikové z Evropské jižní observatoře snad budou moci na tuto otázku odpovědět. Našli totiž velmi neobvyklý jev, osamocenou černou díru. Černé díry a její aktivní formy totiž obvykle leží uprostřed galaxií. Objev pět miliard let vzdáleného kvasaru ale ukázal, že tyto vesmírné úkazy by si mohly díky výtryskům hmoty a energie do nedaleké galaxie vytvořit nové hvězdy a galaxii si pak přitáhnout. Jinými slovy: nové černé díry si mohou vytvořit vlastní galaxii a tu si pak obléknout.
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Co si představit pod tím, když „padá hvězda"? Jaký je rozdíl mezi meteorem a meteoroidem a co se stane s tělesem z vesmíru po dopadu na zemský povrch? V průběhu historie měli lidé pro nebeské úkazy různé výklady. Díky vědě však dokážeme tyto jevy již uspokojivě objasnit.
V tomto videu se dozvíte, kdy lidé poprvé přistáli na Měsíci a jak vůbec vypadal program Apollo. A co se přihodilo Apollu 13?
Jaká věda se zabývá vznikem a vývojem vesmíru? Kdy vznikl vesmír? Co je to Velký křach? Co je to Foucaultovo kyvadlo? Jak je stará planeta Země? Kolik planet najdeme ve Sluneční soustavě? Která planeta je nejvíce podobná Zemi? Na všechny tyto otázky si odpovíme v kvízu.
Curiosity je robotické vozítko, které zkoumá Mars. Jeho přistání na cílové planetě nebylo úplně hladké, ale nyní už na Zemi posílá množství užitečných dat a obrazů. Přinese nám i odpověď na otázku, zda na Marsu byl a je život? A jaké další otázky vyvolává?
11 587
614
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.