02:00
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Víte, co znamená slovíčko genetika? Jedná se o biologickou vědu zabývající se geny. Díky ní můžeme upravovat potraviny, aby odolávaly škůdcům. Je také velmi užitečná při odhalování zločinů.
Linecké cukroví je velmi oblíbenou pochoutkou. Mažou se však vykrajované tvary marmeládou, nebo džemem? A proč říkáme marmeláda? Z čeho je vyroben džem? Pojďme si v tom udělat jasno.
Japonština se řadí mezi deset nejpoužívanějších jazyků na světě. Její systém písma je nejsložitější, jaký existuje. Používá znaky a dvojslabičnou abecedu. Kolik existuje kombinací znaků, nikdo zatím nespočítal. Naučit se tento jazyk je opravdová výzva.
Valašskou ves Vizovice proslavilo tradiční pečivo, které o Vánocích zdobí nejednu domácnost po celém světě. Jaká je jeho historie? Jak se vyrábělo dříve a jak dnes? A co symbolizovaly jednotlivé figurky?
Malé děti ironii nechápou. V pořadu Slovíčka si na několika příkladech vysvětlíme, co ironie znamená. Dozvíte se, že velmi záleží na tom, jaký tón a způsob řeči zvolíme. Myslíme to, co říkáme, vážně, anebo říkáme něco, co ve skutečnosti myslíme úplně naopak?
Pasáž se zabývá původem a významem slova „charisma“, uvádí jeho správné skloňování a způsob psaní.
Věděli byste co to znamená slovíčko integrace? Nevěděli? Nevadí, podívejte se na následující video, kde si význam tohoto slovíčka vysvětlíme. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Slyšeli jste, že si často lidé stěžují, že pro samou práci a přípravy nemají ani čas si vychutnat slavnostní atmosféru? Jak se dozvíte v následujícím dílu Slovíček, alespoň nějakou atmosféru si vychutnáváme vlastně pořád. Atmosféra ve fyzikálním smyslu je něco úplně jiného než takzvané dusno ve třídě, kde došlo k potyčce. Bez ní bychom totiž nemohli dýchat. Proč se nám ve vysokých výškách dýchá hůře? A kde můžeme vidět konec naší atmosféry? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Pasáž vysvětluje původ a význam výrazu „sedět v lochu“.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.