02:07
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá slezským nářečím, uvádí jeho rysy a příklady různých slov.
Pasáž seznamuje diváky s bludnými balvany, které se nacházejí v Ostravě. Popisuje původ těchto hornin a jejich přemístění ze Skandinávie ledovcem.
Moravsko-slezské Beskydy jsou nejvyšším pohořím moravské části Karpat. Patří k nejzachovalejším horám u nás. Stále zde rostou původní horské pralesy, ve kterých nalezneme spoustu druhů vzácných rostlin a zvířat včetně velkých šelem.
Ostrava znamená pro mnohé černé uhlí a ocelárny. Miroslav Táborský představuje důvody, proč se Ostrava stala „ocelovým srdcem“ republiky. Nejen Dolní Vítkovice – „ostravské Hradčany“ – jsou dnes významnou ostravskou technickou památkou, které se v posledních desetiletích podařilo vstát z popela.
Poslední úsek živé velké řeky začíná u Bohumína a končí u soutoku Odry s Olší. Říká se mu také česká Amazonka. Jedná se meandry řeky Odry, které jsou přírodní památkou. Nachází se zde štěrkové lavice a velmi pestrý ekosystém. Tento přírodní unikát rozhodně stojí za pozornost.
Pasáž představuje komika Rudu z Ostravy a jeho ostravskou verzi básničky Skákal pes přes oves. Ukazuje, jak se mluví na Ostravsku a tamní slovní zásobu.
Pasáž diváky seznamuje s některými zvířecími metaforami a vysvětluje původ slova „metafora“.
Pasáž uvádí, kdy a kde vznikl jazyk jidiš a kde se v současnosti užívá. Dále vysvětluje některé pojmy použité ve scénce.
Jedním z prvních typů pravopisu byl pravopis spřežkový, v 15. století vznikl pravopis diakritický a byla zavedena tzv. nabodeníčka, jejichž účelem bylo nahrazení spřežek (např. cz → ċ→ č) . O vývoji českého pravopisu a rozdílech psaní ů/ú (např. ve slovech kůra × kúra) a i/í (např. ve slovech čisticí × čistící) hovoří Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český AV ČR.
Vysvětlení pojmu jazykové tabu: o jaká slova se jedná a z jakého důvodu není vhodné je používat? Součástí pasáže je scénka.
Pasáž vysvětluje původ a význam výrazů „hujer“, „ty brďo“ a „bodejť“.
Pasáž se zabývá citátem „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky“. Vysvětluje jeho význam a původ.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem K. Ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a představuje slova začínající tímto písmenem.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku vyjmenovaná slova po P a po S. Řaďme vyjmenovaná slova tak, jak jdou za sebou. Doplňme I, Y a zjistěme, zda se jedná o slovo vyjmenované, nebo příbuzné. A na závěr si zkusíme společně zarapovat.
10 570
519
2 946
987
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.