06:12
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě. Před mnoha milióny let se oddělil od africké pevniny, a tak se tu příroda rozvíjela vlastní cestou. Proto zde najdeme zvířecí i rostlinné druhy, které nenajdeme nikde jinde na světě. Mezi zvířecí obyvatele tropického ostrova patří například lemuři a chameleoni. Malgašané, tedy obyvatelé Madagaskaru, se věnují převážně zemědělství, pěstují například vanilku a rýži.
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Oslavy amerického Halloweenu pronikají do celého světa. Některé tradice už máme i u nás v České republice. S Halloweenem je zásadně spojená dýně vydlabaná do lucerny. Více se o Halloweenu i dýních dozvíte v reportáži z Wifiny.
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Plyšový medvídek je už více než sto let nejoblíbenější dětskou hračkou. Víte ale, jak přišel ke svému anglickému názvu „teddy bear“? Dozvíte se to ve Zprávičkách.
Keňa se nachází prakticky přímo na rovníku. Navštívíme tu travnaté savany a kmen Masajů, který si stále zachovává své pradávné tradice, kroje, tance a rituály. Seznámíme se s místním léčitelem, šamanem. Rovnou ze stromu si tu můžeme natrhat čerstvé kešu oříšky anebo nasbírat kokosové ořechy. Ve sloní rezervaci nám ukážou, z čeho se dá vyrobit papír. Prozkoumáme také, jak to mají keňské děti se školní docházkou, která v této zemi není povinná.
Pojďme se společně podívat do Afriky, kde by děti do školy chodily rády, ale nemohou. Školy zde buď vůbec nejsou, anebo jsou nekvalitní. Učí zde často učitelé, kteří sami nemají dostatečné vzdělání. Velmi těžké to také mají děti ve státech, kde zuří válka, jako je například Sýrie. Do školy nechodí ani tisíce dětí, jež jsou s rodiči na útěku.
Umělá inteligence nastupuje do různých oblastí našeho života a právě o tom je další pasáž z cyklu FUTURO. Dnes umělá inteligence pomáhá v řadě oblastí, stanovuje lékařské diagnózy, pátrá na internetu, rozeznává obličeje, řídí robotické bojovníky, překládá jazyky atd. Víte, že nás umělá inteligence i hlídá, překládá různé texty, skládá hudbu, a píše dokonce divadelní hry? Jak funguje strojové učení?
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Tentokrát se zaměříme na problém používání plastů. Proč? Děti dobře vědí, že jsou vyrobeny člověkem a nepatří do volné přírody. Jejich množství se hromadí a hromadí. Jak se jich zbavit? Cestu ke žlutému kontejneru zná asi každý, naučme se ho používat všichni.
Když byl Honza malý, rozvedli se mu rodiče. Jak to tehdy prožíval? A jaké má vztahy s rodiči dnes? Poslechneme si i paní psycholožku, která nám poradí, jak takovou situaci lépe zvládat.
V upoutávce na ZOH Vancouver 2010 se dozvíte, že se olympijské hry nejprve konaly pouze v létě. Proč? Také zjistíte, ve kterém roce a ve které zemi se konaly poprvé ty zimní. Zkuste odhadnout, v kolika sportech se na těch prvních zimních hrách ve francouzském Chamonix soutěžilo.
10 692
528
2 963
991
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.